Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka ABE NIE BYŁ PIERWSZY?

Zdjęcie z pierwszej strony numeru „Hawaii Hochi”, wydanego 30 października 1956 roku; źródło: The Japan Times

31.12.2016 | 12:18
Opracowanie: Kinga Liszka

Jak udowadnia gazeta wydawana na Hawajach, przed obecnie urzędującym premierem Japonii Pearl Harbor oficjalnie odwiedziło jeszcze dwóch jego poprzedników.

W piątek 23 grudnia 2016 roku dwujęzyczna (wydawana w języku japońskim i angielskim) gazeta „Hawaii Hochi” (angielska wersja: „Hawaii Herald”) opublikowała dwie pierwsze strony swoich wcześniejszych wydań, które dowodzą, że przed Shinzō Abe jeszcze dwóch japońskich premierów udało się z oficjalną wizytą do Pearl Harbor. W obu wypadkach miało się to odbyć w latach 50. XX wieku.

W piątek 27 maja 2016 roku prezydent Obama złożył wieniec w Parku Pokoju w Hiroszimie upamiętniając w ten sposób ofiary poległe w wyniku wybuchu bomby atomowej. Podczas ceremonii wygłosił również przemówienie, nawołując do rewolucji moralnej w zakresie broni nuklearnej. Była to pierwsza wizyta urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych w tym miejscu. Po tym zdarzeniu pojawiły się głosy mówiące o możliwej wizycie premiera Japonii w Pearl Harbor. Ostatecznie opublikowano informację o planowanych odwiedzinach Abe w tym miejscu, jednak podkreślono, że w czasie pobytu na Hawajach premier nie złoży oficjalnych przeprosin za zbrodnie wojenne Japonii.

Jak donosi „Hawaii Hochi”, w 1951 roku premier Shigeru Yoshida miał być jednym z premierów, którzy odwiedzili Honolulu, choć nieoficjalnie. Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga potwierdził tę informację. Dodatkowo zdjęcia z pierwszej strony wcześniejszego wydania tej gazety ukazują innego premiera Japonii, a nagłówek głosi: „Premier Ichirō Hatoyama odwiedził wczoraj Pearl Harbor”. Również dziadek Abe, Nobusuke Kishi, 28 czerwca 1957 roku miał udać się do tego portu po spotkaniu z prezydentem Dwightem Eisenhowerem. Numer „Hawaii Hochi” wydany dzień później opisuje:

Premier odwiedził Pearl Harbor i złożył wieniec przy maszcie na Punchbowl National Memorial Cemetery.

Wizyta Abe na Hawajach wskazuje na to, jak bardzo zmieniła się opinia publiczna w Japonii, skoro premier zdecydował się na taki krok. Podkreśla się, że są to pierwsze oficjalne odwiedziny lidera Japonii w miejscu upamiętniającym atak na Stany Zjednoczone – pomniku USS Arizona. Jeżeli jednak informacja podana przez „Hawaii Hochi” zostanie oficjalnie potwierdzona, będzie to oznaczało, że jest on już trzecim premierem, który oficjalnie postanowił udać się do Pearl Harbor.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
Reuters
The New York Times
The Hawaii Hochi
The Japan News

TAGI:

Abe   dyplomacja   stosunki międzynarodowe   II wojna światowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy