Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo PREZES DENTSU USTĄPIŁ ZE STANOWISKA

Tadashi Ishii podczas konferencji 28 grudnia 2016 roku; źródło: International Business Times

04.01.2017 | 12:58
Opracowanie: Katarzyna Zdziarska

Głośna sprawa dotycząca samobójstwa z przepracowania 24-letniej Matsuri Takahashi najprawdopodobniej doprowadziła do rezygnacji prezesa, aby ratować wizerunek firmy.

Tadashi Ishii, dotychczasowy prezes Dentsu, swoją rezygnację przedstawił na konferencji prasowej 28 grudnia. Na razie nie wiadomo, kto zostanie jego następcą, decyzja ma zapaść podczas zebrania zarządu w styczniu. Ishii postanowił zrezygnować po tym, jak w niedzielę 25 grudnia dostał pozwolenie na osobiste przeproszenie rodziny Matsuri Takahashi – pracowniczki Dentsu, która rok temu popełniła samobójstwo z przepracowania. Na konferencji prasowej w środę wyraził żal:

Szczerze żałujemy, że nie udało nam się zapobiec przepracowaniu nowego pracownika. Oferuję moje szczere przeprosiny.

Później dodał:

Pomimo naszych działań zapobiegawczych, nie zbliżyliśmy się do rozwiązania problemu przepracowywania zatrudnionych. Biorę na siebie pełną odpowiedzialność.

Tadashi Ishii jako prezes znany był z agresywnego prowadzenia firmy, bez ograniczenia tradycjami korporacyjnymi – w 2013 roku, po wykupieniu brytyjskiej agencji reklamy Aegis, firma zwiększyła swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Podczas jego rządów Dentsu skupiło się bardziej na transakcjach zagranicznych i reklamie internetowej. Był też pierwszym prezesem, który wcześniej zajmował się sprzedażą i marketingiem krajowym, nie jak poprzednicy reklamą prasową. Od innych prezesów różniło go też wykształcenie – studiował na Sophia University, nie jak większość na prestiżowych uczelniach w kraju.  
 
W tym samym dniu wpłynęło również zgłoszenie ministerstwa pracy do prokuratury o podejrzenie zmuszania Takahashi i jeszcze jednego pracownika do długich nadgodzin, których mieli nie zgłaszać, aby nie przekroczyć przyjętego limitu. Oskarżona jest sama firma oraz jeden z kierowników. Od września 2005 do grudnia 2015 przeprowadzono 10 inspekcji w oddziałach Dentsu, jednak tylko połowa z nich wykazała problemy z przekroczeniem normy nadgodzin. Dentsu podczas konferencji prasowej 28 grudnia usprawiedliwiało się, że udało im się zmniejszyć liczbę nadgodzin pracowników ze średniej miesięcznej 34,3 godziny (2013 r.) do 28,9 godziny (2015 r.). Jednakże przyznano też, że liczba pracowników, którzy zostają w pracy po oficjalnym jej zakończeniu wzrosła ze średniej 5,626 osób (2013 r.) do 8,222 (2015 r.).

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Financial Times
Japan Today

TAGI:

kontrowersje   praca  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy