Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka BLISKIE ZAKOŃCZENIE SPRAWY KARNEJ TAKATA CORP.

Logo Takata Corp; źródło: Reuters (fot. Toru Hanai)

11.01.2017 | 15:54
Opracowanie: Michelle Gałuszka

Firma może zapłacić kolejną karę pieniężną – tym razem nawet miliard dolarów.

Takata Corp. jest odpowiedzialna za wyprodukowanie niebezpiecznych poduszek powietrznych, które po wybuchu stanowią śmiertelne zagrożenie dla pasażerów samochodów. Za ten błąd zapłaciła już kary na łączną kwotę ok. 200 milionów dolarów (ok. 845 400 000 zł*). Kwota ta może się powiększyć po tym, jak amerykański departament sprawiedliwości zakończy swoje dochodzenie. Ma ono ustalić czy firma świadomie zatajała informacje przed organami do spraw bezpieczeństwa oraz wydawała sprzeczne oświadczenia na temat niebezpieczeństwa związanego z produkowanym przez siebie sprzętem. Jak podaje agencja prasowa Reuters, ugoda w tej sprawie opierać miałaby się na przyznaniu się przez korporację do wykroczenia karnego oraz do uiszczenia kary pieniężnej wynoszącej około miliard dolarów (ponad 4 mld złotych*).

Wada, która spowodowała problemy firmy dotyczyła mechanizmu detonacji ładunków napełniających w poduszkach powietrznych. W wyniku usterki siła detonacji była znacznie większa od dopuszczalnej, co powodowało, że metalowe odłamki mogły wydostać się do wnętrza samochodu, raniąc pasażerów. W wyniku wcześniejszych dochodzeń prowadzonych przez amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) stwierdzono, że 16 zgonów na świecie spowodowanych było właśnie przez tę usterkę, z czego 11 z nich miało miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Po raz pierwszy do zainstalowania wadliwego sprzętu firma przyznała się w kwietniu 2013 roku. Początkowo stwierdzono, że w wadliwy sprzęt wyposażono pojazdy 6 różnych marek. W czerwcu 2016 roku Toyota wezwała swoich klientów do warsztatów w celu usunięcia usterki związanej z niepoprawnie działającymi poduszkami powietrznymi. Za jej działaniem poszli również inni producenci. Część zdecydowała się na taki krok po tym jak Takata Corp. wyznała, iż nie jest do końca pewna, które auta posiadają niebezpieczne poduszki. Obecnie szacuje się, że zostały one zainstalowane w ok. 34 milionach aut wysłanych na amerykański rynek oraz w około 7 milionach aut, które trafiły do innych krajów.

Na swojej stronie internetowej firma Takata zawarła oficjalne przeprosiny. Dodała również informację dla amerykańskich właścicieli aut, umożliwiając im sprawdzenie. czy ich auto może posiadać wadliwe poduszki powietrzne.

*Przeliczono na podstawie średniego kursu walut NBP z dnia 03.01.2016 r.

ŹRÓDŁA

Reuters
Car and Driver
TAKATA

TAGI:

USA   motoryzacja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Japonia oczami psa

Uroki Edo w Starbucksie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy