Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju WIDEO-POMOC DLA PIELGRZYMÓW Z ZAGRANICY

Sutry w rōmaji przygotowane przez Fumie; źródło: E-yo Tokushima in Japan

08.01.2017 | 12:07
Opracowanie: Edyta Kruk

Teksty sutr zapisane w rōmaji oraz anglojęzyczne filmiki ze wskazówkami, jak należy zachowywać się w świątyni. A wszystko po to, aby ułatwić modlitwę zagranicznym pielgrzymom.

Autorką i realizatorką pomysłu jest Tai Fumie, mistrzyni ceremonii, która brała udział w występach mających na celu wypromowanie miejscowości Anan oraz całej prefektury Tokushima. Pomysł zrodził się w momencie, w którym zapragnęła, aby jej występy trafiły również do zagranicznych pielgrzymów.

W 2014 roku, na który przypadała 1200. rocznica utworzenia trasy dla pielgrzymów Sikoku, Fumie objechała wszystkie miejsca znajdujące się na tym trakcie i uświadomiła sobie, jak wiele pielgrzymujących osób pochodzi z zagranicy. Tai zaobserwowała również, że część z nich nie jest w stanie odczytać komunikatów w języku japońskim, a także nie potrafi poprawnie zachować się w świątyni. To doświadczenie sprawiło, że kobieta postanowiła pomóc zagranicznym pielgrzymom odnaleźć się w odwiedzanych miejscach poprzez stworzenie dla nich anglojęzycznych filmików, w których instruuje widzów, jak powinni zachowywać się w świątyniach. W ten sposób powstał „E-yo Tokushima in Japan”, zespół tworzący filmiki, w których Fumie oraz jej współpracownicy przybliżają widzom prefekturę Tokushima.

Jeden z filmików przygotowanych przez ekipę Fumie; źródło: E-yo Tokushima/YouTube

W tym czasie kobieta postanowiła także przygotować specjalną wersję księgi z sutrami, która zawiera zapis tekstów w rōmaji oraz ich przekłady na język angielski. Powstały dwa warianty księgi: księga shingon (objemująca wszystkie sutry buddyjskiej sekty shingon, które recytowane są przez pielgrzymujących na trasie Sikoku) oraz skrócona wersja, w jakiej znajduje się wyłącznie tekst sutry „Hannya Shingyo”. Oba wydawnictwa można zakupić w niektórych punktach turystycznych oraz świątyniach mieszczących się na terenie prefektur Wakayama i Tokushima w cenach 2000 jenów (około 71 złotych)* za wersję dłuższą oraz 1500 jenów (około 54 złotych)* za krótszą.

Pielgrzymka Sikoku to trasa licząca 1200 kilometrów, podczas której wierni odwiedzają 88 świątyń oraz uświęconych miejsc związanych z osobą żyjącego w IX wieku buddyjskiego mnicha Kūkai, twórcy odłamu buddyzmu, jakim jest shingon.

*ceny obliczone na podstawie średniego kursu NBP z dnia 2.01.2017

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Tsunagu Japan

TAGI:

turystyka   religia   buddyzm  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Japonia oczami psa

Uroki Edo w Starbucksie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy