Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju ELEKTRONICZNE PŁATNOŚCI W ŚWIĄTYNIACH?

Mężczyzna składający elektroniczną ofiarę; źródło: Viewpoint

10.01.2017 | 07:31
Opracowanie: Ewelina Turek

4 stycznia w chramie Atago w centralnym Tokio można było składać ofiary nie tylko w gotówce, ale również w elektronicznych pieniądzach. Zostało to spowodowane min. obawą przed kradzieżami.

Jedną z japońskich tradycji noworocznych jest hatsumode, czyli odwiedziny w świątyni, aby dobrze rozpocząć Nowy Rok. Co roku chramy w całym kraju spodziewają się stałego napływu odwiedzających. W trakcie tych wizyt m.in. zostawia się ofiarę i modli o pomyślność. Niektórzy Japończycy wybierają świątynie związane ze zwierzęciem z zodiaku przypisanym do nadchodzącego roku. W tym roku jest to kogut, więc chramy poświęcone ptakom mogą być częściej odwiedzane. Co więcej, jedną z najpopularniejszych świątyń jest chram Meiji w Tokio, w którym w tym roku spodziewano się 3 milionów gości w ciągu pierwszych 3 dni nowego roku. 

4 stycznia br. odwiedzający chram Atago w dzielnicy Minato mogli zobaczyć specjalną maszynę do przyjmowania elektronicznych pieniędzy obok zwykłego drewnianego pudełka do wrzucania ofiar i zdecydować, w jaki sposób chcą złożyć ofiarę. Maszyna przyjmowała płatności smartfonem lub kartą Edy, przeznaczoną do tego typu transakcji. 

Według Rie Matsuoki, jednej z pracownic świątyni, możliwość płatności elektronicznymi pieniędzmi została wprowadzona na próbę z powodu strachu przed kradzieżą ofiar, a także niechęcią banków do przyjmowania monet. Stwierdziła rownież, że z powodu lokalizacji świątyni w centralnym Tokio, wielu wiernych nie ma pieniędzy w gotówce.

Do tej pory pięciojenowe monety były najczęsciej używane przez wiernych, ale z roku na rok stają się coraz mniej popularne. Według ankiety Banku Japonii ilość monet pięciojenowych w obiegu zmniejszyła się o 14% od 1999 roku i wynosiła 10.8 miliardów w listopadzie 2016 roku. Spadek popytu na te monety jest najprawdopodobniej związany ze wzrostem popularności elektronicznych pieniędzy.

Maszyna do płacenia pieniędzmi elektronicznymi w świątyni Atago; źródło: Nakamura Koichi Blog

 

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
Japan Today
Hub Pages

TAGI:

shinto  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy