Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju POGODA NA SAKURĘ – PROGNOZA KWITNIENIA WIŚNI W 2017 ROKU

Japońska alejka w czasie hanami; źródło: WHY ART

09.02.2017 | 17:53
Opracowanie: Edyta Kruk

Japońskie stacje meteorologiczne opracowały pierwsze prognozy z przybliżonymi terminami kwitnienia sakury w poszczególnych regionach kraju.

Czas, w którym w Japonii kwitną wiśnie, uważany jest za jeden z najpiękniejszych w ciągu roku. To właśnie wtedy Japończycy obchodzą hanami, tłumnie gromadząc się parkach, ogrodach oraz świątyniach, aby podziwiać nie tylko rozwijające się kwiaty wiśni, ale także ich opadające kilka dni później płatki.

Aby pomóc miłośnikom hanami lepiej zaplanować ten czas, japońskie stacje meteorologiczne ze znacznym wyprzedzeniem przygotowują prognozy z terminami kwitnienia wiśni. Jedną z nich jest Japońska Agencja Meteorologiczna, która 19 stycznia bieżącego roku wypuściła pierwszą prognozę dla wiśni Somei-Yoshino, która uznawana jest za jeden z najbardziej urodzajnych gatunków. Prognoza ustalana jest dla każdego regionu oddzielnie i jest sumą obserwacji zależności momentu pojawienia się kwiatów od panujących warunków pogodowych. Warto wspomnieć o tym, że terminy kwitnienia w poszczególnych obszarach Japonii co roku są różne, ale występują w niezmiennej kolejności.

Tegoroczna prognoza przewiduje, że pierwsze kwiaty na drzewach sakury w Tokio pojawią się w okolicy 22 marca, natomiast pełen rozkwit nastąpi około 30 dnia tego miesiąca. 23 marca kwiaty pojawią się na wiśniach w Kochi, Fukuoce oraz Nagoi. Datą przewidywaną dla Kioto jest 27 marca, natomiast mieszkańcy Osaki oraz Nary będą mogli podziwiać sakurę od 28 marca.

Diagram prezentujący tegoroczną pognozę kwitnienia sakury; źródło: RocketNews24

Według raportu przygotowanego przez Japońską Agencję Meteorologiczną w tym roku sakura w stolicy zakwitnie cztery dni wcześniej niż zazwyczaj oraz dzień później niż to miało miejsce w zeszłym roku.

ŹRÓDŁA

ForbesLife
RocketNews24
Travel+Leisure

TAGI:

sakura   pogoda  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy