Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport ZŁOTO DLA KOPCIUSZKA, SREBRO DLA YUZURU

Medalistki tegorocznych Mistrzostw Czterech Kontynentów (od lewej): Gabrielle Daleman, Mai Mihara, Mirai Nagasu; źródło: The Japan Times.

22.02.2017 | 16:59
Opracowanie: Agnieszka Demidowska

Podczas odbywających się w Gangneung w Korei Południowej Mistrzostw Czterech Kontynentów (15–19.02 br.) najwyższe wyróżnienie wywalczyła sobie Mai Mihara. Srebrny krążek przypadł z kolei Yuzuru Hanyū.

17-letnia Japonka po programie krótkim była na 4. miejscu. Dzięki bezbłędnie wykonanemu programowi dowolnemu, który zatańczyła do utworu „Cinderella” Patricka Doyle’a, udało się jej wspiąć na pierwsze miejsce klasyfikacji. Łączna ocena występów łyżwiarki wyniosła 200,85 punktu, co stanowi najlepszy wynik w jej karierze. Warto wspomnieć, że był to debiut Mihary na Mistrzostwach Czterech Kontynentów. Swoją wygraną Japonka skomentowała w ten sposób:

Nie mogę uwierzyć, że zdobyłam pierwsze miejsce. To jest jak sen. (…) Miałam dużo wsparcia i to naprawdę dało mi siłę.

Na drugim miejscu znalazła się Kanadyjka Gabrielle Daleman, która zdobyła łącznie 196,91 punktu, a na trzecim Amerykanka Mirai Nagasu (194,95 punktu).

W zeszłym roku na Mistrzostwach Czterech Kontynentów złoto zdobyła Satoko Miyahara. Japonka początkowo miała pojawić się również na tegorocznej edycji zawodów. Ze względu na uraz lewego biodra musiała jednak zrezygnować z udziału w nich. Na jej zastępstwo wyznaczono Rikę Hongō, która z 167,42 punktu ostatecznie uplasowała się na 10. pozycji.

Poniżej prezentujemy program dowolny Mihary w wykonaniu z 2016 roku:

Źródło: JPTV/YouTube

Yuzuru Hanyū, zwycięzca ostatniego Grand Prix Final, z powodu błędów musiał zadowolić się jedynie srebrnym medalem. W łącznej klasyfikacji otrzymał 303,71 punktu.

Zwycięzcą zawodów okazał się Amerykanin Nathan Chen. Dzięki poprawnie wykonanym skokom, w tym m.in. pięciu poczwórnym skokom w programie dowolnym, zdobył 307,46 punktu i tym samym wyprzedził Japończyka w wyścigu o złoty medal.

O wygranej Chena Yuzuru Hanyū powiedział:

Zanim wszedłem na podium popatrzyłem na Nathana i poczułem zazdrość. Chciałem wygrać. Ale on wykonał pięć poczwórnych skoków i dwa razy potrójny axel; może nie wszystkie były czysto wykonane, ale poczułem, że chcę z głębi serca mu pogratulować.

Był to trzeci raz, kiedy Hanyū pojawił się na Mistrzostwach Czterech Kontynentów. Japończyk brał w nich udział również w 2011 i 2013 roku. Co ciekawe, zawsze wyjeżdżał ze srebrnym medalem.

Na trzecim miejscu znalazł się z kolei Shōma Uno. Po programie krótkim wyprzedzał on swojego rodaka o ponad 3 punkty. Po programie dowolnym spadł jednak na trzecie miejsce i ostatecznie otrzymał brązowy medal.

Medaliści w konkurencji solistów (od lewej): Yuzuru Hanyū, Nathan Chen i Shōma Uno; źródło: The Japan Times

Mistrzostwa Czterech Kontynentów to organizowane od 1999 roku zawody, w których udział mogą wziąć łyżwiarze spoza Europy. Zazwyczaj nie przyciągają one czołowych łyżwiarzy, aczkolwiek można powiedzieć, że tegoroczna edycja stanowiła wyjątek od tej reguły. Jest to spowodowane faktem, iż za rok na tej samej arenie odbędą się konkurencje w łyżwiarstwie figurowym w ramach XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich.