Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka JAPONIA 163. ZE 193 KRAJÓW POD WZGLĘDEM LICZBY KOBIET W PARLAMENCIE

Przewodnicząca opozycyjnej Partii Demokratycznej; źródło: Independent

14.03.2017 | 17:35
Opracowanie: Ewelina Turek

Japonia spadła ze 156. na 163. miejsce w rankingu dotyczącym liczby kobiet w parlamencie. Za jedną z przyczyn uznano konserwatyzm społeczeństwa i silnie zakorzenione role płci.

W najnowszym rankingu ogłoszonym przez międzynarodową organizację zajmującą się wzmocnieniem dialogu parlamentarnego Japonia znalazła się na 163. miejscu spośród 193 państw pod względem reprezentacji kobiet w parlamentach narodowych w 2016 roku. Oznacza to, że pozycja Japonii spadła, gdyż w 2015 roku była ona na 156. miejscu spośród 191 krajów. Na pierwszym miejscu uplasowała się Rwanda, gdzie 49 z 80 miejsc w parlamencie zajmowanych jest przez kobiety. 

Według raportu „Kobiety w parlamencie w 2016: rok w przeglądzie”, opublikowanym w środę 8 marca, pod koniec 2016 roku średnia kobiet w parlamentach wzrosła do 23,3% z 22,6% w poprzednim roku. Co więcej, rekordowa liczba 28 kobiet została wybrana do japońskiej Izby Radców w ubiegłorocznych wyborach. W raporcie było również napisane, że japońskie kobiety toczą:

walkę z relatywnie konserwatywnym społeczeństwem z silnie zakorzenionymi rolami płci.

W wyborach do Izby Reprezentantów w 2016 roku 16,4% kandydatów Partii Liberalno-Demokratycznej stanowiły kobiety, a Partii Demokratycznej – 20%. Najwięcej żeńskich kandydatek wspierała Japońska Partia Komunistyczna (35,7%).

By zaradzić sytuacji pod koniec lutego br. w parlamencie została złożona ustawa mająca na celu promowanie równości płci kandydatów do parlamentu, o której można przeczytać w naszym newsie

Jednakże jeden ze starszych urzędników Partii Liberalno-Demokratycznej przyznał, że partia nie będzie w stanie zwiększyć liczby kobiet w następnych wyborach do izby niższej parlamentu. Jest to spowodowane faktem, że wymiana męskich kandydatów, którzy mają już zapewnione poparcie, na żeńskie kandydatki jest praktycznie niemożliwa.

Opozycyjna Partia Demokratyczna stara się rekrutować kandydatki, ale w następnych wyborach do izby niższej w okręgach jednomandatowych partia zdecydowała się poprzeć zaledwie 19 kobiet, które mają stanowić 15% wszystkich kandydatów w tych okręgach.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Mainichi

TAGI:

kobiety  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy