Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo RZĄD JAPONII ROZWAŻA ZMIANY W ZASADACH FUNKCJONOWANIA SALONÓW PACHINKO

Salon pachinko; źródło: Japan Info

06.04.2017 | 07:45
Opracowanie: Ewa Kubasik

W ramach walki z uzależnieniem od hazardu wśród Japończyków, rząd ma zamiar zająć się automatami do pachinko.

Problem pachinko wypłynął przy planowanych zmianach prawa, które mają umożliwić powstawanie w Japonii kasyn. Pachinko jest grą podobną do pinballa, gracz wrzuca do automatu metalowe kulki i również kulki otrzymuje. Może je wymienić na nagrody i pieniądze. Zgodnie z zasadami, maszyna może zwrócić trzykrotność kulek wrzuconych przez gracza przy godzinnym czasie gry. W przypadku gdy rozgrywka trwa ponad 10 godzin, jest to jedynie dwukrotność. Obecnie gra ta jest klasyfikowana jako forma rozrywki, a nie hazardu, który poza określonymi przypadkami, jest w Japonii nielegalny.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez japońskie Ministerstwo Zdrowia w 11 największych ośrodkach miejskich, 2,7 procenta ankietowanych doświadczyło uzależnienia od hazardu. Przekładając te dane na wszystkich Japończyków, daje to około 2,8 miliona osób. Spośród respondentów, którzy przyznali się do uzależnienia, większość jako źródło nałogu wskazała właśnie pachinko. Jak zauważa doktor Susumu Higuchi z ośrodka zajmującego się terapią uzależnień, wynika to z łatwego dostępu do salonów z automatami. W 2015 r. gracze zostawili w tych salonach 23,3 biliona jenów (ponad 66 miliardów złotych*). To około 4 procent PKB Japonii.

Jednym z pomysłów na zwalczenia uzależnienia od pachinko jest ograniczenie dostępu do salonu dla danej osoby na życzenie jej rodziny. Takie rozwiązane w stosunku do kasyn funkcjonuje w Singapurze. Sprawa może także zostać uregulowana, jak sugeruje „Bloomberg”, przez zobowiązanie właścicieli salonów do przeciwdziałania uzależnieniom i wprowadzenie organu, który by nadzorował ten proces. Według „Japan Today”, władze rozważają wprowadzenie bardziej szczegółowego limitu wyrzucanych przez automaty piłeczek, mogą się również zająć tym, w jaki sposób automaty hybrydowe wydają nagrody.

Szef komisji ds. narodowego bezpieczeństwa publicznego powiedział, że rząd chce „kontrolować stymulacyjną naturę gier, a także promować wsparcie dla osób uzależnionych”. Partia rządząca zamierza przedstawić parlamentowi projekt ustawy o zwalczaniu hazardu jeszcze podczas obecnej sesji. Oprócz pachinko zmiany mają dotyczyć również wyścigów.

*Przeliczenie na podstawie kursu średniego NBP z 31.03.2017.

ŹRÓDŁA

Japan Today
Bloomberg

TAGI:

prawo   rozrywka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy