Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo OCZY OFIARY LAWINY W TOCHIGI PRZYWRÓCĄ KOMUŚ WZROK

Atsuki Takase; źródło: The Asahi Shimbun

07.04.2017 | 07:12
Opracowanie: Kinga Liszka

Matka Atsukiego Takase, jednego ze zmarłych w wyniku lawiny w Tochigi licealistów, podjęła decyzję o ofiarowaniu jego oczu w celach transplantacyjnych.

Szesnastoletni Atsuki Takase był jednym z uczniów uczęszczających do liceum Otawara. Podczas wycieczki szkolnej w resorcie narciarskim Nasu Onsen doszło do osunięcia się lawiny, w wyniku której siedmiu uczniów oraz jeden z nauczycieli stracili życie. Trwa dochodzenie w tej sprawie, śledczy rozważają kwestie przestrzegania przez organizatorów środków ostrożności. Do zdarzenia doszło podczas nauki przemieszczania się przez wysoki śnieg. Lekcja miała dotyczyć wspinaczki górskiej, jednak z powodu warunków pogodowych zmieniono program. Więcej na temat tego zdarzenia przeczytać można na łamach naszego dziennika.

Kobiety modlące się za ofiary lawiny w Tochigi; źródło: The Japan Times

Jedną z ofiar był Atsuki. Początkowo po jego odnalezieniu utrzymywano go przy życiu, jednak jego ciało było mocno wychłodzone, a ciśnienie krwi niestabilne. Jego matka, pięćdziesięcioletnia Akiko, przeczuwała, że Atsuki może nie przeżyć, jednak poprosiła lekarza, aby kontynuował masaż serca i starał się ocalić jej syna. Okazało się jednak, że nic więcej nie da się zrobić. Wówczas Akiko wypowiedziała słowa, które, jak później skomentowała, nie wiadomo skąd przyszły jej nagle same do głowy:

Czy są jakieś organy, które może ofiarować?

Lekarz poinformował matkę Atsukiego, że istnieje możliwość przekazania jego oczu, jednak wiąże się to z zagrożeniem, że zmieni to wygląd twarzy chłopca. Prawdziwe oczy zostałyby bowiem zastąpione sztucznymi. Po usłyszeniu tej informacji Akiko postanowiła zrezygnować ze swojego pomysłu. Chciała pożegnać syna, zapamiętując jego twarz taką, jaką była zawsze. Do zmiany decyzji namówił ją jej drugi syn, dwudziestoletni brat Atsukiego:

Gdybym był Atsukim, chciałbym, aby moje rogówki zostały ofiarowane.

Akiko pomyślała, że jej młodszy syn z pewnością chciałby dać światu coś dobrego od siebie jako dorosły człowiek. Postanowiła więc przekazać jego oczy w celach transplantacyjnych.

Matka Atsukiego mówiła mu, że powinien zostać badaczem, ponieważ widziała w nim determinację. Jak podaje dziennik „The Asahi Shimbun”, wyraziła również żal, że Atsuki nie miał okazji spróbować różnych rzeczy w życiu ani poznać, co go interesuje i co chciałby robić. Po operacji okazało się, że twarz chłopca została nienaruszona i wyglądała dokładnie tak samo jak wcześniej. Akiko ucieszyła się, że posłuchała rady starszego syna. Stwierdziła też, że umożliwienie komuś widzenia z pewnością było tym, czego Atsuki by pragnął.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times

TAGI:

medycyna   rodzina   wypadek  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy