Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka JAPOŃSKI AMBASADOR WRÓCIŁ DO SEULU

Yasumasa Nagamine; źródło: Embassy of Japan in Korea

05.04.2017 | 16:21
Opracowanie: Kinga Liszka

Yasumasa Nagamine, ambasador Japonii w Seulu, który został odwołany w styczniu bieżącego roku, powrócił na swoje stanowisko w Korei Południowej.

Przed konsulatem Japonii w Pusan pojawił się kolejny pomnik upamiętniający kobiety „pocieszycielki”. Z tego powodu w styczniu Japonia postanowiła czasowo odwołać swojego urzędującego tam ambasadora Yasumasę Nagamine, a także konsula generalnego Yasuhiro Morimoto, oraz zawiesić poważne rozmowy na temat ekonomii z Koreą Południową. O wszystkim poinformował rzecznik rządu Yoshihide Suga. Więcej na ten temat przeczytać można na łamach naszego dziennika.

Decyzja o odwołaniu ambasadora nie spowodowała jednak usunięcia pomnika, choć Japonia wielokrotnie do tego nawoływała. Japońskie władze twierdzą bowiem, że jest to naruszenie zawartego w 2015 roku dwustronnego porozumienia między Japonią a Koreą Południową, którego celem było rozwiązanie spornej kwestii kobiet „pocieszycielek”. Dotyczy ona wykorzystywania kobiet z Korei oraz innych krajów azjatyckich przez japońskich żołnierzy w czasie II wojny śwatowej.

Protestujący pod pomnikiem kobiety „pocieszycielki” w Pusan; źródło: The Japan Times

Minister spraw zagranicznych Fumio Kishida w poniedziałek 3 kwietnia 2017 roku poinformował, że Nagamine wróci do Seulu sprawować swoje obowiązki ambasadora. Dodał również, że decyzja ta została podjęta ze względu na potrzebę wzmożonej wymiany informacji między tymi dwoma krajami, a także bliższej komunikacji z południowokoreańskim rządem. Związane jest to z programem nuklearnym oraz programem pocisków balistycznych Korei Północnej. Kishida wspomniał również, że Japonia musi przygotować się do zaplanowanych na 9 maja wyborów prezydenckich w Korei Południowej.

Po powrocie do Seulu Nagamine ma spotkać się z pełniącym obowiązki prezydenta Hwang Kyo-ahnem i spróbować negocjować usunięcie pomnika kobiety „pocieszycielki” w Pusan.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
abcNews

TAGI:

Korea   stosunki międzynarodowe   kontrowersje   kobiety   II wojna światowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy