Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo DZIĘKI POKÉMON GO ZMNIEJSZYŁA SIĘ LICZBA SAMOBÓJSTW W POPULARNYM PUNKCIE TURYSTYCZNYM?

Grafika związana z Pokémon Go; źródło: WWG

11.04.2017 | 12:08
Opracowanie: Ewelina Turek

W pierwszym kwartale br. w Tōjinbō, jednym z miejsc, gdzie co roku przybywają ludzie, by odebrać sobie życie, najprawdopodobniej dzięki grze Pokémon Go nie zanotowano żadnych przypadków samobójstw.

Tōjinbō w prefekturze Fukui to charakterystyczne kamieniste klify ciągnące się przez kilometr u wybrzeża Morza Japońskiego i przyciągające wielu turystów. Znane są również jako jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród potencjalnych samobójców. W 2015 roku liczba popełnionych tam samobójstw wyniosła 12, a w 2016 roku wzrosła do 14.

Klify Tōjinbō; źródło: YOKOSO Japan Tour

Według Yukio Shige, byłego oficera policji, obecnie przewodniczącego organizacji non profit zajmującej się powstrzymywaniem samobójstw, 90% przypadków odebrania sobie życia w Tōjinbō stanowią ludzie spoza prefektury Fukui przyciągnięci sławą miejsca. Jednakże, w pierwszym kwartale 2017 roku nie zanotowano w Tōjinbō żadnego przypadku samobójstwa, podczas gdy co roku w Japonii najwięcej ludzi odbiera sobie życie pomiędzy marcem a lipcem. Shige uważa, że tegoroczny brak przypadków samobójstw ma swoją przyczynę w grze Pokémon Go. W rozmowie z japońskim serwisem informacyjnym Dot, Shige stwierdził, że oddziaływanie Pokémon Go jest olbrzymie. Powiedział również, iż ma nadzieję, że taki stan rzeczy nadal będzie się utrzymywać. Więcej o działalności Shige można przeczytać w naszym newsie.

Po odkryciu przez graczy Pokémon Go, że w okolicy klifu znajduje się wiele rzadkich pokemonów, zwiększyła się liczba turystów przybywających do Tōjinbō. Tomoko Wakabayashi, dziennikarka portalu Dot, odwiedziła to miejsce i od ludzi zamieszkujących okolicę dowiedziała się, że liczba graczy zmniejszyła się w zimie, ale ostatnio znowu wzrasta z powodu ocieplenia i przerwy wiosennej studentów.

Vicki Skorji, dyrektor Tell Lifeline – poradni zajmującej się zdrowiem psychicznym międzynarodowej społeczności w Japonii, powiedziała, że informacja o sytuacji w Tōjinbō pojawiła się w tym samym czasie co wiadomość o ogólnym spadku liczby samobójstw (o którym można przeczytać w naszym newsie) z 33 tys. na rok w najcięższym okresie 10 lat temu do 21 tys. obecnie. Dlatego też spadek liczby samobójstw jest najprawdopodobniej spowodowany wieloma czynnikami, ale możliwe, że gra Pokémon Go również miała wpływ tę na sytuację. 

Film dokumentalny o działalności Yukio Shige związanej z zapobieganiem samobójstw; źródło: Field of Vision/ YouTube

ŹRÓDŁA

RocketNews24
BBC News

TAGI:

Pokemon   samobójstwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy