Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo SHIZUOKA: ODNOTOWANO DUŻY SPADEK LUDNOŚCI

Shizuoka; źródło: Shizuoka Guide

13.04.2017 | 12:15
Opracowanie: Kinga Liszka

Populacja zamieszkująca miasto Shizuoka zmniejszyła się do poziomu poniżej 700 tysięcy.

Według obliczeń opublikowanych w sobotę 8 kwietnia 2017 roku, liczba ludności zamieszkującej Shizuokę, stolicę prefektury o tej samej nazwie, wyniosła 699 421 osób. Jest to najprawdopodobniej pierwsze z 20 głównych miast Japonii, którego liczba mieszkańców spadła poniżej 700 tysięcy. Przedstawiciel ministerstwa spraw wewnętrznych podkreślił jednak, że spadek ten nie odbierze miastu miana jednego z głównych lokacji w kraju.

Spadek ten może być zaskoczeniem, ponieważ wyludnienie w głównej mierze kojarzy się raczej z terenami wiejskimi. W wypadku Shizuoki, słynącej z liści herbaty i zapierających dech widoków na górę Fuji, w pewnym stopniu wiąże się to z wyjazdem młodych ludzi poza obszar miasta. Eksperci zwracają uwagę na tę sytuację, pokazującą, że nie tylko tereny wiejskie dotknięte są wyludnieniem. W wypadku wsi, problem tkwi między innymi w problemach społecznych, niskim poziomie edukacji czy zatrudnieniu, choć w ostatnim czasie zauważono zmianę. Coraz więcej Japończyków decyduje się na przeprowadzkę na tereny wiejskie, z dala od miejskiego zgiełku. Więcej na ten temat przeczytać można na łamach naszego dziennika.

W 2014 roku populacja Japonii wynosiła blisko 127 mln. Przewiduje się, że do roku 2040 spadnie ona do około 107 mln, a do 2050 – około 97 mln. Do 2040 roku populacja znajdującego się na Hokkaido Sapporo zmniejszy się o niemal 200 tysięcy osób. Natomiast w regionie Tōhoku, do tego samego roku, liczba ludności prawdopodobnie spadnie z ok. 9,33 mln do 6,86 mln, a następnie do ok. 5 mln do roku 2060. Prognozy dotyczące regionu Kansai opisują, że tamtejsza populacja w tych latach zmaleje z 20,9 mln do 17,4 mln. Obszar Okinawy, który obecnie zamieszkuje ok. 1,4 mln mieszkańców, uważa się za najmniej zagrożony wyludnieniem. Do 2040 roku tamtejsza liczba ludności spaść ma do 1,37 mln.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
Tofugu
Japan Guide

TAGI:

okiem Japończyka   osobliwości   przyszłość   praca   odkrycia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy