Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka KSIĄŻĘ NARUHITO W MALEZJI

Książę Naruhito; źródło: New Straits Times

20.04.2017 | 07:49
Opracowanie: Ewa Kubasik

Rozpoczęta 13 kwietnia pięciodniowa wizyta obejmowała m.in. spotkanie z premierem oraz bankiet u sułtana.

Jak podała Ambasada Japonii w Malezji, książe przyjechał na zaproszenie malezyjskiego rządu i była to pierwsza wizyta następcy tronu w tym kraju. Relacje dyplomatyczne między Japonią i Malezją zostały nawiązane 60 lat temu, w dniu ogłoszenia przez Malezję niepodległości. Od tego czasu stosunki między państwami są serdeczne, co przejawia się współpracą w takich dziedzinach jak polityka, ekonomia czy edukacja.

Pierwszym miejscem, które odwiedził następca tronu, był Pomnik Narodowy, czyli Tugu Negara. Jest to monument upamiętniający tych, którzy ponieśli śmierć w walce o niepodległość kraju. Po złożeniu wieńca z białych kwiatów książę na znak szacunku wobec poległych pokłonił się i chwilę stał w ciszy. Tego samego dnia Naruhito uczestniczył w bankiecie upamiętniającym 60-lecie wzajemnych relacji między Japonią i Malezją.

Jednym z punktów wizyty następcy tronu w Malezji było odwiedzenie Uniwersytetu Malaya, na którym książę wygłosił wykład. Przejawem współpracy obu państw w zakresie edukacji jest to, że około 16 tysięcy młodych Malezyjczyków wyjechało na studia lub staż do Japonii, a ponad półtora tysiąca Japończyków studiuje w Malezji. W swojej mowie książę odniósł się do przyjaźni zawieranych przez Malezyjczyków podczas studiów w Japonii, powiedział też, że Japończycy studiujący w Malezji mogą wiele się nauczyć o życiu w harmonii przedstawicieli różnych kultur i religii. Książę spotkał się też ze studentami japońskiej szkoły w Kuala Lumpur.

W sobotę książę zjadł lunch z premierem i jego żoną. Posiłek był uświetniony występami dziecięcego chóru oraz lokalnych artystów. Następnie książę zwiedził SMART (Stormwater Management and Road Tunnel). Jest to jedyny na świecie tego typu system, którego celem jest radzenie sobie z zatorami komunikacyjnymi i odprowadzanie deszczówki. Na początku pobytu w Malezji książę mówił, że nie może się doczekać zobaczenia go. Po trwającym 45 minut oprowadzaniu minister środowiska i zasobów naturalnych Malezji powiedział reporterom, że książę wyraził podziw dla technologii SMART.

W czasie pobytu w Malezji książę odwiedził także Muzeum Narodowe. Spotkał się również z japońskimi wolontariuszami działającymi w Malezji oraz Japończykami na stałe mieszkającymi w tym kraju.

ŹRÓDŁA

The Borneo Post
New Straits Times I
New Straits Times II
The Star
The Sun Daily
The Mainichi
Malaysia Gazette

TAGI:

dyplomacja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy