Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Redakcja PRZEGLĄD BLOGOWY 17.04.2017–23.04.2017

Drewniane tabliczki ema; źródło: blog „Z uśmiechem przez Japonię”

26.04.2017 | 12:12
Opracowanie: Aleksandra Patla

W dzisiejszym przeglądzie można przeczytać o przygotowaniu matchy, pierwszych mapach Japonii oraz shintoizmie.

O domowym przyrządzaniu japońskiej zielonej herbaty matcha wspomina autorka bloga Japonia Bliżej. Zdecydowała się na przygotowanie naparu w sposób tradycyjny, za pomocą specjalnych japońskich utensyliów. Są nimi bambusowy pędzel chasen, czarka chawan oraz bambusowa łyżeczka chashaku. Autorka opisuje sposób przygotowania matcha krok po kroku. Podkreśla, że herbata nie rozpuszcza się w wodzie, ma piękną barwę i wspaniały aromat. W Polsce coraz częściej wykorzystuje się sproszkowaną herbatę w produktach. Lokale poszerzają ofertę o matcha latte bądź zielone ciasta o smaku matcha.

Autorka bloga Matsumi zamieszcza w swoim wpisie informacje o pierwszych mapach Japonii. Najstarszą zachowaną mapą Dalekiego Wschodu, na której widnieje Kraj Kwitnącej Wiśni, jest koreańska Kangnido powstała w 1402 roku. Kopia planu została sprowadzona do Japonii za czasów najazdu wodza Toyotomiego Hideyoshiego na Półwysep Koreański. W późniejszym okresie powstała mapa świata Merkatora, na której znajdują się Wyspy Japońskie. Wszystkie mapy zamieszczone są na blogu.

Na blogu Z uśmiechem przez Japonię znajduje się artykuł dotyczący shintoizmu. Przyjmuje się, że shintoizm to sposób postrzegania świata i czczenia natury, w którym najważniejsze są miłość, sprawiedliwość, porządek, czystość duszy oraz kult przodków. To japońska religia, która uznaje politeizm, brak w niej świętych obrazów, ksiąg czy proroków. Obecność bogów kami w chramie zwiastuje biały, pozaginany papier shide. W każdym kompleksie shintoistycznym znajduje się m.in. brama torii, kamienna misa – temizuya, główny pawilon – haiden oraz najświętszy pawilon – honden. W sklepikach można zakupić gadżety zapewniające pomyślność. Popularne są amulety omamori, wróżby omikuji czy drewniane tabliczki ema. Japońskie wino ryżowe ma szczególne znaczenie w shintoizmie, pije się je w trakcie obrzędów i festiwali. Niekiedy w specjalnych pawilonach urządza się pokazy teatru no, który jest głęboko zakorzeniony w shintoizmie. Z tradycji teatru wywodzi się taniec kagura, uznawany za boską rozrywkę. 

Skróty tych i innych postów można znaleźć w dziale poświęconym blogom.

ŹRÓDŁA

Japonia Bliżej
Matsumi
Z uśmiechem przez Japonię

TAGI:

blogi  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy