Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka MINISTER MASAHIRO IMAMURA ZREZYGNOWAŁ ZE STANOWISKA

Masahiro Imamura podczas spotkania z dziennikarzami po złożeniu dymisji; źródło: The Wichita Eagle

01.05.2017 | 12:07
Opracowanie: Ewa Kubasik

Po niefortunnym komentarzu na temat trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię w marcu 2011 roku, minister podał się do dymisji.

Minister do spraw odbudowy i rewitalizacji po katastrofie w Fukushimie, Masahiro Imamura 26 kwietnia złożył dymisję na ręce premiera Abe. Ta natychmiast została przyjęta. Dymisja była skutkiem wtorkowej wypowiedzi ministra dotyczącej katastrofy w 2011 roku:

Dobrze, że to zdarzyło się w Tōhoku. Gdyby to stało się bliżej Tokio, straty byłyby ogromne, kolosalne.

Stwierdzenie padło podczas przyjęcia dla parlamentarzystów z rządzącej partii. Jednakże zostało wyemitowane przez NHK i wywołało oburzenie Japończyków. Później minister próbował tłumaczyć, że miał na myśli to, iż straty w Tōhoku były straszne, ale gdyby katastrofa miała miejsce bliżej Tokio, jej rozmiary byłyby niewyobrażalne.

Premier Abe przeprosił za „niezwykle niestosowne stwierdzenie, które było bolesne dla mieszkańców północnego wschodu”. Również Imamura, już po złożeniu dymisji, przeprosił za swoją wypowiedź. Nie było to jego pierwsze faux pas w stosunku do osób dotkniętych katastrofą. Wcześniej w tym miesiącu stwierdził, że ludzie, którzy zostali wysiedleni ze skażonych terenów, powinni sami się o siebie troszczyć. Już wtedy domagano się jego rezygnacji.

Przewodniczącej Partii Demokratycznej, największej partii opozycyjnej, dymisja Imamury nie wystarcza. Podczas spotkania partyjnego odniosła się do odpowiedzialności, jaką ponosi Shinzō Abe za powoływanych przez siebie ministrów.

Imamurę na stanowisku zastąpił Masayoshi Yoshino, którego rodzinne miasto Iwaki również ucierpiało w 2011 roku. Podczas spotkania z dziennikarzami powiedział, że on sam musiał odbudować swoje życie i dlatego cieszy się z otrzymania tak wymagającego zadania.

ŹRÓDŁA

BBC
The Maichi

TAGI:

Abe   skandale  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy