Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo ODNOWIONA KONSTYTUCJA JUŻ W 2020 ROKU? ZDANIA JAPOŃCZYKÓW SĄ PODZIELONE

Transmisja przemówienia premiera Abe; źródło: The Mainichi

09.05.2017 | 12:43
Opracowanie: Ewa Kubasik-Kobiałka

Premier Abe ogłosił, że chce, by zmieniona konstytucja zaczęła obowiązywać w 2020 roku. Propozycja ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Swój zamiar Shinzō Abe ogłosił 3 maja, w siedemdziesiątą rocznicę wejścia w życie obowiązującej konstytucji. Jak dotąd jej kształt nigdy nie był zmieniany. Proponowane modyfikacje mają dotyczyć artykułu 9., zgodnie z którym Japonia wyrzeka się wojny. Abe zaznaczył konieczność dookreślenia sytuacji, w jakiej znajdują się Siły Samoobrony, gdyż, zdaniem części konstytucjonalistów oraz partii politycznych, ich istnienie jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Na deklarację Abe zwolennicy zmiany zareagowali radością. Jeden z nich stwierdził:

Uważam, że wystosował dobrą propozycję do przedyskutowania przez wszystkich.

Entuzjastycznie zareagował też członek izby niższej parlamentu z ramienia partii rządzącej, zauważając, że po raz pierwszy partia ma lidera, któremu tak zależy na rewizji konstytucji.

Z kolei przeciwnicy mówią, że pogląd, według którego nadszedł czas na zmianę ustawy zasadniczej jest absurdem. Wzywają również do walki przeciwko „spiskowi, który ma zniszczyć konstytucję”.

Pojawiają się też głosy, które nie odrzucają zmiany, ale wskazują choćby na zbyt krótki czas na to, by wyjaśnić ludziom co właściwie jest proponowane.

Profesor filozofii prawa Koichi Taniguchi z Tokyo Metropolitan University od ponad dziesięciu lat, na początku każdego roku akademickiego, zleca swoim studentom napisanie eseju, w którym mają zająć stanowisko wobec art. 9. konstytucji. Jak zauważa, opcje za i przeciw kształtują się w stosunku sześć do czterech. Zdaniem Taniguchiego, podstawy przyjęcia tych pozycji są różne. Przeciwnicy zmian odrzucają wojnę jako taką i na ich poglądy nie mają wpływu aktualne wydarzenia. Tymczasem u zwolenników, do głosu dochodzi wrażliwość na bieżącą sytuację.

Taniguchi zwraca także uwagę na zmianę, która zaszła od lat 90. ubiegłego wieku w postrzeganiu obu postaw:

Wtedy przeciwnika zmian uważano za intelektualistę, ale dziś studenci nie postrzegają stanowiska anty jako lewicowego, a pro jako prawicowego. Nie mają takiego ideologicznego zaplecza.

Według badania przeprowadzonego przez dziennik „The Mainichi”, 48% Japończyków uważa, że konstytucja powinna zostać zmodyfikowana. Odnośnie do samego artykułu 9., 30% respondentów uważa, że powinien on zostać zmieniony, a 46% jest temu przeciwne.

ŹRÓDŁA

The Mainichi I
The Mainichi II
The Asahi Shimbun I
The Asahi Shimbun II

TAGI:

Abe   kontrowersje  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy