Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo „CZARNA LISTA” KORPORACJI

Śledczy wynoszący dokumenty z firmy Dentsu na potrzeby dochodzenia; źródło: Nikkei Asian Review

17.05.2017 | 07:18
Opracowanie: Michelle Gałuszka

Po raz pierwszy rząd przedstawił ogólnokrajową listę firm, które złamały prawa pracownicze.

Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Pracy, Zdrowia i Opieki Społecznej opublikowana została lista firm, które dopuściły się łamania praw swoich pracowników. Dokument zawiera nazwy 334 korporacji, które między październikiem 2016 roku a marcem 2017 roku otrzymały ostrzeżenia związane np. z wykonywaniem przez ich pracowników zbyt dużej liczby nadgodzin. Część przypadków łamania praw była już upubliczniona przez lokalne władze, jednakże nie zawsze dochodziło do ujawnienia nazw firm. Lista ma być uaktualniania co miesiąc.

Pomysł upublicznienia nazw firm łamiących prawa pracowników pojawił się w grudniu 2016 roku. Przed ujawnieniem nazwy danej firmy na liście, urzędnicy Ministerstwa Pracy, Zdrowia i Opieki Społecznej spotykają się z zarządem firmy w celu omówienia redukcji nadgodzin. Następnie przeprowadzane są niezapowiedziane inspekcje, podczas których sprawdza się, czy zmiany zostały wprowadzone. Jeżeli nie pojawia się poprawa, nazwa korporacji jest podana do wiadomości publicznej.

Rząd ma nadzieję, że publiczne zawstydzenie korporacji pomoże w zmniejszeniu nadużyć oraz przypadków śmierci z przepracowania, czyli karōshi. Jednakże, jak podaje urzędnik ministerstwa, lista zawiera jedynie te firmy, których upublicznienie danych może pomóc w zachęceniu do przestrzegania praw lub przyczyni się dla dobra ogółu. Tym samym dokument nie zawiera wszystkich firm, przeciwko którym wszczęte jest postępowanie.

Wśród korporacji, które znalazły się na liście, wymienić można Dentsu Inc., której pracownik popełnił samobójstwo w 2015 roku. O tym tragicznym zdarzeniu, które przez władze zostało uznane za przypadek karōjisatsu, a także o kilku innych przypadkach można przeczytać na łamach naszego dziennika. Na liście pojawił się również Panasonic Corporation oraz jeden z lokalnych oddziałów poczty japońskiej.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy korporacje łamiące prawa swoich podwładnych zostały wymienione na „czarnej liście”. Podobne działanie zostało podjęte przez grupę dziennikarzy i działaczy praw. W grudniu 2016 roku ogłosili oni firmy nominowane do Nagrody Mrocznej Firmy, która wręczana jest korporacjom naruszającym prawa swoich pracowników. Więcej na temat tej inicjatywy, która odbyła się już piąty raz, można przeczytać w jednej z naszych publikacji.

ŹRÓDŁA

Japan Today
The Japan Times
Nikkei Asian Review

TAGI:

biznes  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy