Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo „CHIŃSKA DUMA” JAPOŃCZYKÓW NA KONTROWERSYJNYCH PLAKATACH

Plakat, który wywołał tyle kontrowersji; źródło: BBC News

16.05.2017 | 12:38
Opracowanie: Edyta Kruk

W Kioto pojawiły się plakaty promujące dumę z bycia Japończykiem, co spotkało się z krytyką ze strony mieszkańców. Kontrowersje wywołuje też kobieta, której wizerunek został umieszczony na plakacie.

Na ulicach Kioto pojawiły się plakaty, na których przedstawiony jest wizerunek Azjatki na tle japońskiej flagi, a umieszczone na nich hasła głoszą: „Cieszę się, że jestem Japończykiem. Wznieśmy Hinomaru (oficjalna nazwa japońskiej flagi) z dumą w naszych sercach”. Obecność posterów wywołała dużą falę krytyki wśród mieszkańców miasta, którzy uważają, że umieszczenie ich w Kioto, nieoficjalnej kulturalnej stolicy kraju będącej od lat celem podróży zarówno japońskich, jak i zagranicznych turystów, jest żałosne oraz zawstydzające. Niektórzy z komentujących obawiają się, że porozwieszane w mieście plakaty mogą być kolejnym z przejawów wzrastającego nacjonalizmu.

W ostatnich dniach temat posterów promujących narodową dumę ponownie zaczął być dyskutowany, czego powodem jest odkrycie narodowości kobiety znajdującej się na plakacie. Według źródeł dziewczyna, której twarz stała się wizerunkiem akcji, nie jest Japonką a Chinką. Oryginalną fotografię można znaleźć w banku zdjęć Gettyimages, gdzie dowiadujemy się, że zdjęcie zostało zrobione w Pekinie w 2009 roku. Otagowano je określeniem „chińska etniczność”. Chińskie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za produkcję zdjęcia odcięło się od zaistniałych okoliczności, twierdząc, że problem jest bardzo delikatny.

Ujawnienie tych informacji spowodowało, że sytuację z plakatami zaczęto porównywać do wpadki Donalda Trumpa w czasie jego kampanii wyborczej, podczas której jednym z elementów były czapki z napisem „Make America Great Again”, wyprodukowane w Chinach. Podobieństwo obu zdarzeń doprowadziło do tego, że w japońskich social mediach hashtag #YourPatriotismWasMadeInChina (tłum. Twój patriotyzm został wyprodukowany w Chinach) staje się coraz popularniejszy.

Same plakaty po raz pierwszy pojawiły się w 2011 roku i były rozwieszane w świątyniach na terenie całego kraju. Za druk oraz dystrybucję posterów odpowiedzialne jest narodowe stowarzyszenie świątyń shintō Jinja Honcho, które tłumaczy się, że ich głównym celem była promocja idei wywieszania flagi z okazji świąt narodowych. Natomiast pojawienie się Chinki na plakacie nie jest dla organizacji problemem, ponieważ twierdzi, że „plakat jednoznacznie nie stwierdza, że znajdująca się na nim osoba jest Japonką”.

ŹRÓDŁA

SoraNews24
BBC News

TAGI:

ciekawostka   Kioto  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy