Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo CESARZ Z WIZYTĄ W TOCHIGI – MIEJSCU, GDZIE USŁYSZAŁ O KOŃCU WOJNY

Cesarz Akihito oraz cesarzowa Michiko; źródło: The Japan Times

18.05.2017 | 12:23
Opracowanie: Kinga Liszka

Para cesarska odwiedziła miasto Nikkō w prefekturze Tochigi, do którego młody przyszły cesarz został ewakuowany podczas II wojny światowej.

Wyprawa cesarza Akihito oraz jego małżonki cesarzowej Michiko przewidziana została na okres 17-19 maja 2017 roku. Dla cesarza jest to powrót do wspomnień z czasów wojny, kiedy to był wysyłany w różne miejsca, aby znaleźć bezpieczne schronienie. W roku 1944 został ewakuowany do prefektury Tochigi, gdzie przebywał w Nikkō Tamozawa Imperial Villa. Z powodu rosnącego niebezpieczeństwa, w 1945 roku 11-letni wówczas Akihito przeniósł się do hotelu Nanma w dzielnicy Oku-Nikkō.

Budynek ten składał się z dwóch pięter i wykonany był w całości z drewna. Po wojnie hotel zakończył swoją działalność i rozważano jego rozbudowę, jednak w 1973 roku pojawił się nabywca, który przeniósł budowlę w inne miejsce. Budynek ponownie służył jako hotel. Para cesarska odwiedziła to miejsce w 1980 roku. Spożyli oni także posiłek w pokoju, w którym niegdyś Akihito spędzał ostatnie dni wojny.

Atmosfera pokoju się nie zmieniła

– przyznał z nostalgią cesarz.

Akihito z ojcem, cesarzem Hirohito; źródło: The Japan Times

15 sierpnia 1945 roku ojciec Akihito, cesarz Hirohito, ogłosił w oświadczeniu radiowym kapitulację Japonii w II wojnie światowej. Był to pierwszy raz, gdy władca Japonii bezpośrednio zwrócił się do obywateli. W swojej wypowiedzi Hirohito ani razu nie użył wyrażenia „poddać się”. Powiedział, że dalsza walka nie ma sensu, ponieważ może ona doprowadzić do wyniszczenia narodu japońskiego, a nawet całej cywilizacji. Wezwał również do zjednoczenia się narodu w sile oraz oddania się budowaniu nowej przyszłości. Młody Akihito słuchał tego oświadczenia w pokoju hotelu Nanma.

Para cesarska wielokrotnie podróżowała oficjalnie, zarówno po kraju, jak i za granicę. W marcu bieżącego roku cesarz wraz z małżonką udał się z wizytą do Wietnamu oraz Tajlandii. Według doniesień The Asahi Shimbun, była to ich ostatnia podróż zagraniczna. Więcej na ten temat przeczytać można na łamach naszego dziennika. 83-letni cesarz ogłosił bowiem chęć abdykacji, która możliwe, że nastąpi w grudniu 2018 roku.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun (I)
The Asahi Shimbun (II)
The Japan Times
Atomic Heritage Foundation

TAGI:

cesarz   II wojna światowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy