Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo KOTY POMOGĄ CI SIĘ ODSTRESOWAĆ W CZASIE PRACY

Kotek pomaga w pracy przy komputerze; źródło: The Japan Times

31.05.2017 | 14:08
Opracowanie: Edyta Kruk

Jedna z japońskich firm znalazła niecodzienny sposób, aby obniżyć poziom stresu wśród swoich pracowników. Tym sposobem jest towarzystwo kotów.

Mieszcząca się w Tokio firma Ferray, która działa w branży IT, wprowadziła nietypową politykę, której celem jest rozładowanie stresującej atmosfery panującej w biurze. Sposobem mającym pomóc zrelaksować się pracownikom jest obecność dziewięciu „biurowych” kotów, które mieszkają w siedzibie firmy i swobodnie przechadzają się między biurkami.

Pomysłodawcą tego sposobu jest kierujący firmą Hidenobu Fukuda, który rozpoczął realizację tej specyficznej polityki w 2000 roku. Według źródeł, dyrektor przyczynił się do prośby jednego ze swoich pracowników i zezwolił swojemu zespołowi na przynoszenie swoich pupili do biura. Jednak to nie wszystko – Fukuda zobowiązał się również do tego, że miesięcznie będzie wypłacał 5000 jenów (około 166 złotych*) każdemu, kto zdecyduje się na przygarnięcie bezdomnego zwierzaka. Sam jednak przyznaje, że praca z kotami momentami ma również ciemniejsze strony:

Czasami kot wejdzie na telefon i rozłączy prowadzoną rozmowę, innym razem zdarza im się nastąpić na wyłącznik i wyłączyć komputery.

Koty towarzyszą również swoim "współpracownikom" także podczas oficjalnych spotkań z klientami, co najczęściej kończy się wchodzeniem gościom do torebek oraz spaniem na stołach w sali konferencyjnej.

Koty wprost uwielbiają komputery; źródło: SoraNews24

Pracownicy Ferray wydają się jednak zadowoleni z takiego rozwiązania, co potwierdzają słowa jednego z nich, który przyznaje, że tak bliska obecność kotów działa uzdrawiająco. Potwierdza to również fakt, że obecność kotów znacząco poprawiła komunikację pomiędzy pracownikami, ponieważ stały się one głównym tematem do rozmów. Firma założyła także swoim czworonożnym towarzyszom konto na Twitterze, gdzie codziennie dzieli się z obserwatorami najnowszymi zdjęciami kotków.

Sam pomysł „zatrudnienia” czworonożnych towarzyszy okazał się strzałem w dziesiątkę, który pomaga nie tylko pracownikom, ale także zwierzętom. Z pomysłu skorzystały także inne japońskie firmy, w których obecnie „pracują” psy, kozy i alpaki. Niektóre z nich wprowadziły również specjalne świadczenia traktujące zwierzaki jak członków rodziny i uprawniające pracowników do urlopów oraz dodatków pogrzebowych.

*kwota obliczona na podstawie średniego kursu NBP z dnia 25.05.2016 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
SoraNews24

TAGI:

ciekawostka   praca   koty  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy