Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH KISHIDA CHĘTNY DO OBJĘCIA STANOWISKA PREMIERA?

Fumio Kishida; źródło: International Press

03.06.2017 | 07:58
Opracowanie: Ewelina Turek

Podczas obchodów 60-lecia frakcji Partii Liberalno-Demokratycznej minister spraw zagranicznych Fumio Kishida zasygnalizował, że jest zainteresowany pozycją premiera po odejściu Abe ze stanowiska.

W trakcie uroczystości z okazji 60. rocznicy istnienia Kōchi Kai – frakcji wewnątrz rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) – w Hiroszimie Fumio Kishida, obecny minister spraw zagranicznych, zasygnalizował chęć do objęcia stanowiska premiera. W przeszłości wpływowa frakcja Kōchi Kai założona w 1957 roku przez premiera Hayato Ikedę jest obecnie trzecią co do wielkości siłą w PLD. W jej skład wchodzi 46 członków z Kishidą na czele. Po zakończeniu uroczystości Kishida powiedział dziennikarzom:

Nie powinniśmy dalej polegać na premierze Abe. Musimy zebrać siły i rozważyć nasze działania.

Jeszcze w tym roku Kōchi Kai ma zorganizować sympozjum z okazji rocznicy, a także zastanawia się nad organizacją warsztatów na Okinawie, gdzie rosną frustracje mieszkańców z powodu obecności amerykańskich baz wojskowych. Źródła podają, że przez tego typu działalność Kishida ma nadzieję na zwiększenie świadomości na swój temat jako kandydata na premiera.

Na obchodach 60-lecia frakcji w kwietniu bieżącego roku Kishida stwierdził: 

Wcześniej czy później nadejdzie era po Abe. Powinniśmy się zastanowić, w jakim jako Kōchi Kai pójdziemy wtedy kierunku.

Sam Kishida wyraża lojalność w stosunku do administracji Abe, ale uważa się, że ma nadzieję na zostanie wyznaczonym przez Abe na jego następcę. Po decyzji PLD o wydłużeniu limitu kadencji przewodniczącego partii Abe może starać się o reelekcję w 2018 roku. W tej sytuacji Kishida oraz były minister obrony Shigeru Ishiba byliby potencjalnymi przeciwnikami obecnego premiera. Jednakże w rozmowie z dziennikarzami Kishida odmówił potwierdzenia, czy będzie kandydował w wyborach na przewodniczącego PLD jesienią 2018 roku. Kishida i Ishiba nie są jedynymi politykami z PLD zainteresowanymi objęciem tego stanowiska. Jak pisaliśmy w naszym newsie, była minister poczty Seiko Noda również ma w planach kandydowanie na przewodniczącą partii. 

ŹRÓDŁA

The Japan Times I
The Japan Times II
The Japan Times III

TAGI:

Abe  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy