Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Kultura WACHLARZE ZE STARYCH MAP JAPONII?

Jeden z wachlarzy z map udostępnionych przez Japan Map Center; źródło: annx.asianews.network

19.06.2017 | 08:10
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

W maju 2017 roku Japan Map Center wprowadziło do sprzedaży nieszablonowe wachlarze. W ten sposób wykorzystują nieaktualne już mapy, jakie posiadają w swoich zbiorach.

Japan Map Center (JMC) to fundacja założona w tokijskim okręgu Meguro zajmująca się drukiem i sprzedażą map topograficznych, sprzedażą zdjęć z lotu ptaka oraz badaniami map. JMC borykało się z faktem, że na rzecz korzystania z map w smartfonach i na komputerach spadł odsetek osób kupujących wersje papierowe. Dodatkowo w posiadaniu fundacji znajdowało się wiele map już nieaktualnych, które były po prostu zbędne. Dotychczas tworzono z nich notesy.

Nietuzinkowym dziełem JMC są wachlarze wykonane z map, które można kupić od maja bieżącego roku. Do ich popularności przyczyniły się media społecznościowe. Do produkcji wykorzystanych zostało dziewięć rodzajów map w skali 1: 25 000, przedstawiających popularne miejsca w Japonii. Część modeli już wyprzedano – dostępne były w sprzedaży internetowej i siedzibie JMC. Przykładowo na wachlarzu wykorzystującym mapę wschodniego Tokio zaznaczone są: Ogród Narodowy Shinjuku Gyoen i stacja kolejowa Shinjuku.

Jak twierdzi Hiroyuki Inoue z JMC: 

Wcale nie mieliśmy dużej kampanii reklamowej. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że wielu osobom mapy podobają się w nietuzinkowy sposób.

Wachlarze zostały wykonane przez firmę Shikoku Dansen. Firma ta swoją siedzibę ma w Marugame (pref. Kagawa) i istnieje od 1924 roku. Egzemplarz kosztuje 765 jenów (ok. 26 zł*). Do kolekcji dostępnych w sprzedaży map dodano już nowe, przedstawiające górę Norikura i wyspę Yonaguni. Pod koniec czerwca pojawią się kolejne modele, w tym wachlarz z górą Hotaka.

Wachlarz z widocznymi znakami oznaczającymi ogród Shinjuku Gyoen; źródło: The Japan News

Wachlarze funkcjonują w kulturze Japonii od ok. VI wieku, kiedy to przybyły do kraju z Chin. Trafiły do środowisk dworskich, a później zaczęły ich używać pozostałe warstwy społeczne. Przyjęły się nie tylko ze względu na modę, ale także z uwagi na klimat. Wachlarze stały się elementem pojawiającym się w herbach wielu japońskich rodów, stosowane były także na polu walki do wydawania sygnałów przez dowódcę.

*przeliczono na podstawie kursu NBP z dnia 9.06.2017 r.

ŹRÓDŁA

The Japan News
Shikoku Dansen
Japonia Online

TAGI:

ciekawostka   sztuka  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Japonia oczami psa

Uroki Edo w Starbucksie

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy