Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka USTAWA ANTYKONSPIRACYJNA PRZYJĘTA

Premier Shinzō Abe; źródło: Vancouver Sun

18.06.2017 | 15:05
Opracowanie: Ewa Kubasik

W czwartek 15 czerwca kontrowersyjna ustawa została przyjęta przez izbę wyższą japońskiego parlamentu stosunkiem głosów 165 do 70. Prawo wejdzie w życie najwcześniej w lipcu bieżącego roku.

Pomimo sprzeciwu ze strony większości opozycji rządząca Partia Liberalno-Demokratyczna, wraz z koalicjantem Kōmeitō oraz opozycyjną Nippon Ishin no Kai, przegłosowała przyjęcie ustawy antykonspiracyjnej. Stało się to z pominięciem głosowania w komisji ds. sprawiedliwości. Choć taktyka taka jest dopuszczalna, to jednak stanowi naruszenie standardowego protokołu parlamentarnego.

Najczęściej rząd postępuje tak w przypadku, gdy chce przegłosować jakąś ważną ustawę, która była wystarczająco długo dyskutowana w komisji, ale nadal z niej nie wyszła, gdyż przewodniczący komisji jest członkiem opozycji i opóźnia głosowanie. Zdaniem opozycji nie można stosować takiego rozwiązania do ustawy antykonspiracyjnej, gdyż była omawiana mniej niż 20 godzin, a szefem komisji jest członek Kōmeitō.

W takim pośpiechu do przyjęcia ustawy i zakończenia sesji parlamentu opozycja dopatrywała się chęci uniknięcia przez premiera Abe dyskusji o szkole Kake Gakuen. Przewodnicząca opozycyjnej Partii Demokratycznej wprost pytała „Po co ten pośpiech? Nie chcesz, żebyśmy wracali do skandalu Kake Gakuen?”

Izba niższa przyjęła ustawę w maju bieżącego roku po 30 godzinach dyskusji. Nowe prawo kryminalizuje planowanie i przygotowywanie ciężkich przestępstw, na przykład ataków terrorystycznych. W sumie ustawa odnosi się do 277 rodzajów zachowań przestępczych zagrożonych karą minimum czterech lat pozbawienia wolności.

Ustawa penalizuje także czyny nieodnoszące się bezpośrednio do terroryzmu takie jak kradzież płodów leśnych czy naruszanie praw autorskich. Opozycja zarzuca, że przepisy mogą zostać nadużyte do ścigania zwykłych obywateli, a także, że będą naruszać prawo do prywatności. Podobne obawy wyraził specjalny wysłannik ONZ ds. prawa do prywatności Joseph Cannataci, zauważając, że przepisy są nieprecyzyjne i istnieje ryzyko ich arbitralnego stosowania. Minister sprawiedliwości uspokajał, że nowe prawo dotyczy jedynie zorganizowanych grup przestępczych:

Zakres ustawy ogranicza się do zorganizowanych grup przestępczych i dopiero przygotowywanie przestępstwa sprawia, że podlega się karze. W tym sensie uważamy, że kryteria, określające przestępstwo w świetle zmienionego prawa, są jasne.

Według rządu ustawa jest częścią krajowych ram prawnych, które rząd opracowuje w celu przystąpienia do Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Po głosowaniu premier powiedział reporterom, że:

Japonia chce jak najszybciej podpisać Konwencję ONZ i współpracować ze społecznością międzynarodową, by zapobiegać atakom terrorystycznym.

Zdaniem premiera Abe nowe prawo ma się również przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Japan News

TAGI:

Abe   terroryzm   bezpieczeństwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy