Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka KIHEI MAEKAWA ZEZNAWAŁ W PARLAMENCIE

Kihei Maekawa zeznaje na posiedzeniu komisji parlamentarnej; źródło: The Japan Times

15.07.2017 | 15:57
Opracowanie: Ewa Kubasik

10 lipca bieżącego roku na posiedzeniu komisji parlamentarnej zeznania w sprawie Kake Gakuen złożył były wiceminister edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii. Nie zeznawał pod przysięgą.

Rządząca Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) była przeciwna przesłuchaniu, ale po porażce w wyborach do Tokijskiego Zgromadzenia Metropolitalnego, zgodziła się na żądania opozycji. Na przesłuchaniu nie był obecny premier Abe, który w tym czasie przebywał w Niemczech na szczycie G20. W maju tego roku Maekawa wstrząsnął japońską polityką, potwierdzając autentyczność dokumentów wskazujących na to, że premier Abe ułatwił swojemu przyjacielowi otwarcie szkoły weterynarii.

Podczas przesłuchania Maekawa ujawnił, że dokument, który otrzymał, nosił tytuł „Zarys wystąpienia zastępcy sekretarza generalnego Rady Ministrów Hagiudy”. Pismo zawierało m.in. takie fragmenty: „Ponieważ na Sikoku nie istnieją żadne szkoły weterynarii, czy konieczność (aby otworzyć tam nową szkołę) jest uzasadniona?” i „To zależy od tego, czy Kake Gakuen może złożyć taką propozycję, żeby nikt nie narzekał”. Rewelacje Maekawy przeczą oświadczeniu Ministerstwa Edukacji z 15 czerwca tego roku, według którego ministerstwo nie mogło znaleźć projektu wypowiedzi Hagiudy.

Zdaniem Maekawy we wszystko była zaangażowana Kancelaria Premiera, w szczególności doradca premiera Hiroto Izumi. Dziennik „The Asahi Shimbun” zwraca uwagę na to, że również Izumi powinien był zostać przesłuchany przed parlamentem, ale koalicja rządząca odrzuciła żądanie opozycji wezwania go na świadka.

Hagiuda przyznał, że rozmawiał z szefem Biura Wyższej Edukacji Yutaką Tokiwą, ale stwierdził, że nie przypomina sobie, by padły tam podobne słowa. Z kolei według innego ujawnionego dokumentu Hagiuda miał przekazać Tokiwie, że premier wyznaczył ostateczny termin otwarcia szkoły na 2018 rok. Tokiwa zeznał, że nie przypomina sobie szczegółów rozmowy, ale na pewno nie dostał nigdy żadnych poleceń w tym zakresie od Hagiudy.

Maekawa pytał, czemu zostały stworzone takie warunki, że mogło im sprostać wyłącznie Kake Gakuen. Zgodnie z postanowieniem rządu z 2015 roku, żeby uzyskać zgodę na otwarcie szkoły weterynarii należy spełnić szereg wymogów. Wiceminister wskazywał, jak rząd zmieniał te wytyczne tak, by czyniło im zadość jedynie Kake Gakuen. Na przykład w listopadzie 2016 roku przyjęto zapis, zgodnie z którym nową szkołę weterynarii można otworzyć jedynie, gdy w okolicy nie ma innej instytucji uprawnionej do kształcenia w tym zakresie. Był to cios wymierzony w głównego konkurenta Kake Gakuen, czyli Kyoto Sangyo University.

Maekawa stwierdził:

Cały proces został zaplanowany tak, by wybrane zostało Kake Gakuen.

Dodał też, że cały tok postępowania był bardzo niejasny, a wybór miasta Imabari na lokalizację szkoły nie został wystarczająco przeanalizowany. Eiji Hara, członek komisji rządowej, która badała zgłoszenie Imabari, i który również składał zeznania, zarzucił Meakawie fałsz.

Afera Kake Gakuen jest, zdaniem dziennika „The Japan Times”, największym kryzysem, jaki dotknął obecny rząd. Według sondażu przeprowadzonego przez „Yomiuri Shimbun” poparcie dla rządu wynosi 36 procent i jest to najsłabszy wynik, odkąd Abe wrócił do władzy w grudniu 2012 roku.

ŹRÓDŁA

The Mainichi
The Japan Times
The Asahi Shimbun

TAGI:

edukacja   skandale  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wielka Dolina Śniegu

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy