Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka JAPOŃSCY UCZNIOWIE NIEDOPUSZCZENI DO PRZEMOWY

Japońscy uczniowie i 1000 orizuru przygotowane na konferencję; źródło: TheAsahiShimbun

01.09.2017 | 14:06
Opracowanie: Mateusz Chrzczonowski

Japońscy uczniowie, którzy mieli przemawiać na Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie, nie zostali dopuszczeni do głosu. Według japońskiego rządu było to wynikiem sprzeciwu ze strony innych krajów.

Od 21 do 25 sierpnia w Genewie w Szwajcarii odbywała się Konferencja Rozbrojeniowa, która od 1979 roku zajmuje się tematem kontroli zbrojeń oraz problemem rozbrojenia. Konferencja skupia się na kwestiach, które stanowią ogromne zagrożenie dla współczesnego świata, a według oficjalnej strony Biura ONZ w Genewie obecnie największe zagrożenie stwarza wyścig zbrojeń jądrowych. Podczas corocznych sesji przedstawiciele 65 krajów rozmawiają o sposobach rozwiązania problemów wynikających z istnienia broni nuklearnej oraz opracowują międzynarodowe porozumienia, które mają zapewnić bezpieczeństwo, szczególnie krajom nieposiadającym zasobów broni masowego rażenia.

Na tegorocznej sesji Konferencji Rozbrojeniowej w Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie mieli przemawiać uczniowie japońskich szkół średnich, którzy zostali wytypowani do pełnienia funkcji „wysłanników pokoju” w Genewie. Nie pozwolono im jednak na to, choć uczniowie z Japonii przemawiali już na poprzednich trzech konferencjach. O powodach decyzji mówił przedstawiciel japońskiego rządu:

Inne kraje kwestionowały decyzję o umożliwieniu „wysłannikom pokoju” z japońskich szkół wygłoszenia mowy w ramach wyjątkowego przypadku.

W poprzednich latach uczniowie wybrani na tymczasowych przedstawicieli rządu mieli swój wkład w pertraktacje podczas głównej sesji Konferencji Rozbrojeniowej poprzez zbieranie podpisów i przemowy. W tym roku „wysłannicy pokoju” musieli się jednak ograniczyć do rozmów z dyplomatami innych krajów podczas bankietu przygotowanego przez japoński rząd na uboczu konferencji.

W lipcu tego roku Japonia, która jako jedyna na świecie doświadczyła ataku bronią atomową, nie poparła traktatu o zakazie broni jądrowej. Rząd japoński, opierający bezpieczeństwo kraju na amerykańskim parasolu nuklearnym, obawia się, że zaakceptowanie postanowień porozumienia może skomplikować relacje Japonii ze Stanami Zjednoczonymi. Według japońskiego przedstawiciela rządu na konferencji kwestia traktatu nie miała jednak żadnego związku z decyzją w sprawie uczniów.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Biuro ONZ w Genewie – oficjalna strona
The Japan Times

TAGI:

Europa   kontrowersje   umowa międzynarodowa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy