Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo ROŚNIE ZAINTERESOWANIE POSADĄ INSPEKTORA STANDARDÓW PRACY

Aplikanci podczas egzaminu na posadę inspektora pracy w Tokio 11 lipca 2017 roku; źródło: The Japan Times

04.09.2017 | 13:01
Opracowanie: Kinga Liszka

Po skandalu związanym ze śmiercią pracownicy firmy Dentsu Inc. coraz więcej Japończyków decyduje się na stanowisko związane z doglądaniem warunków pracy.

Obecnie w Japonii pracuje jedynie około 3200 inspektorów monitorujących utrzymywanie odpowiednich standardów w miejscach pracy. Brak wystarczającej liczby osób na tym stanowisku stanowi problem ze względu na ponad 4 miliony przedsiębiorstw, które należałoby wziąć pod uwagę przy kontroli warunków panujących w firmach.

Coraz więcej Japończyków decyduje się podejść do egzaminów uprawniających do wykonywania zawodu inspektora pracy. Wzrost zainteresowania zauważono po incydencie, w który zamieszana była firma Dentsu Inc., największe przedsiębiorstwo reklamowe w Japonii. 25 grudnia 2015 roku jedna z jej pracownic Matsuri Takahashi popełniła samobójstwo, skacząc z okna. 7 października 2016 roku śmierć 24-latki powiązano z dużą ilością przepracowanych przez nią nadgodzin, które wywołały u niej depresję. Nie był to odosobniony przypadek w tym przedsiębiorstwie. W lipcu 2017 roku sędzia tokijskiego sądu doraźnego oświadczył, że firma Dentsu zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za złamanie prawa pracy, która nie skończy się jedynie na zapłacie grzywny.

Liczba chętnych zgłaszających się na posadę inspektora standardów pracy wzrosła z 3673 zgłoszeń w roku fiskalnym 2016 do 3711 w roku bieżącym. Przytaczając wypowiedzi niektórych aplikantów, dziennik „The Japan Times” zwrócił uwagę na powody, dla których postanowili ubiegać się o to stanowisko. Jeden z nich, 22-letni student, powiedział, że chciałby wyeliminować karōshi, czyli śmierć z przepracowania. Wspomniał również, że wstrząsnęło nim samobójstwo Matsuri Takahashi.

Raz rozchorowałem się z powodu przepracowania. Chcę zostać inspektorem, aby chronić pracowników

– powiedział inny 24-letni mężczyzna uczestniczący w lipcowej rekrutacji.

Do obowiązków inspektorów należy pilnowanie porządku oraz bezpieczeństwa w miejscach pracy. Mogą przeprowadzić niezapowiedziane inspekcje, a nawet aresztować osoby podejrzane o naruszanie prawa pracy. Rząd japoński żywi nadzieję, że dzięki inspektorom uda się poprawić produktywność w firmach, między innymi poprzez reformy.

ŹRÓDŁA

The Japan Times (I)
The Japan Times (II)
The Japan Times (III)
The Mainichi

TAGI:

praca   samobójstwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy