Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka TARŌ ASŌ WYCOFUJE SIĘ ZE SWOJEJ WYPOWIEDZI NA TEMAT HITLERA

Tarō Asō; źródło: Prime Minister of Japan and His Cabinet

02.09.2017 | 12:57
Opracowanie: Ewa Kubasik

Japoński wicepremier i minister finansów ściągnął na siebie falę krytyki po tym, gdy agencja Kyodo opublikowała jego wypowiedź sugerującą usprawiedliwianie zbrodni Trzeciej Rzeszy.

Zgodnie z informacją podaną przez Kyodo 29 sierpnia bieżącego roku, Asō miał powiedzieć do polityków ze swojej frakcji w Partii Liberalno-Demokratycznej:

Nie kwestionuję waszych motywów (bycia politykiem). Ale ważne są wyniki. Hitler, który zabił miliony ludzi, nie był dobry, nawet jeśli jego motywy były słuszne.

Dzień później wicepremier wycofał się ze swojej wypowiedzi, stwierdzając, że chodziło mu o podkreślenie rezultatów działań, a nie o wyrażenie pochwały dla Adolfa Hitlera:

Niewłaściwym było używanie Hitlera jako przykładu i cofam to (co powiedziałem).

Asō dodał też:

Z moich wszystkich wypowiedzi wynika, że postrzegam Hitlera w bardzo negatywnym świetle i jasne jest, że jego motywy były błędne.

Polityk opozycyjnej Partii Demokratycznej Kazunori Yamanoi stwierdził, że wypowiedź ta była „wielką gafą”, szczególnie dlatego, że padła z ust członka rządu. Z tego powodu Yamanoi zakwestionował to, czy Asō nadaje się do sprawowanej przez siebie funkcji.

Głos w sprawie zabrał także zajmujący się ściganiem nazistów Instytut Szymona Wiesenthala, wyrażając „niepokój i rozczarowanie” tą wypowiedzią japońskiego wicepremiera.

Nie było to pierwsze faux pas Asō. W 2013 roku jego komentarz na temat dojścia Hitlera do władzy został uznany za pochwałę Trzeciej Rzeszy. Z kolei w 2016 roku Asō zastanawiał się na głos, ile zamierza żyć 90-letni emeryt, a także, zgodnie z informacją podaną przez Kyodo, powiedział, że chce, by Japonia stała się krajem, w którym chcieliby żyć bogaci Żydzi.

ŹRÓDŁA

Reuters
Bloomberg

TAGI:

skandale  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy