Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo BURMISTRZ OKRĘGU SUMIDA NIE UCZCIŁ PAMIĘCI ZAMORDOWANYCH KOREAŃCZYKÓW

Uroczystość upamiętniająca zamordowanych Koreańczyków, Seul; źródło: Tumblr/rjkoehler

06.09.2017 | 07:11
Opracowanie: Mateusz Chrzczonowski

Toru Yamamoto, burmistrz tokijskiego okręgu Sumida nie wysłał mowy upamiętniającej na nabożeństwo ku czci Koreańczyków zamordowanych po Wielkim Trzęsieniu Ziemi w regionie Kantō z 1923 roku.

Wielkie Trzęsienie Ziemi w regionie Kantō z 1 września 1923 roku o magnitudzie 7,9 było jednym z największych kataklizmów w historii Japonii. W wyniku trzęsienia i jego następstw – tsunami, pożarów –  w regionie Kantō, w tym Tokio, zginęło blisko 145 tysięcy ludzi. Po kataklizmie wzrosła nienawiść do zamieszkujących w regionie Koreańczyków, a było to spowodowane plotkami o „rewolucji koreańskiej” (chōsenjin sawagi). Do ocalałych Japończyków dochodziły głosy, że Koreańczycy zatruwają studnie, dokonują podpaleń albo że przenoszą bomby. Plotki doprowadziły do serii zabójstw Koreańczyków z rąk rozgniewanej ludności, a nawet policjantów i żołnierzy, co przyczyniło się do śmierci ponad 6 tysięcy osób tej mniejszości.

W 94. rocznicę trzęsienia odbywała się coroczna ceremonia upamiętniająca zamordowanych Koreańczyków organizowana przez Towarzystwo Japońsko-Koreańskie. Obecny burmistrz tokijskiego okręgu Sumida Toru Yamamoto, podążając za przykładem gubernator Tokio Yuriko Koike, postanowił jednak nie wysyłać na uroczystość swojej mowy upamiętniającej.

Opłakujemy wszystkie ofiary Wielkiego Trzęsienia Ziemi w regionie Kantō w innym, ogólnym nabożeństwie. Postanowiliśmy więc powstrzymać się od wysyłania mowy upamiętniającej na ceremonie prowadzone przez indywidulane grupy

– powiedział Yamamoto.

Na konferencji prasowej 25 sierpnia tego roku Koike wyraziła podobne zdanie:

Powinniśmy opłakiwać ludzi, którzy zginęli w wyniku różnych następstw katastrofy, a nie patrzeć na to pod względem różnic rasowych.

Sekretarz tokijskiego oddziału Towarzystwa Japońsko-Koreańskiego Hideo Akaishi nazwał decyzję burmistrza „żałosną”. Uważa on, że jest to próba doprowadzenia do wytarcia pamięci o tym haniebnym wydarzeniu z historii Japonii. Według Akaishiego ofiary kataklizmu oraz zabici w trakcie masakry powinni być upamiętniani oddzielnie.

Rok temu zarówno Yuriko Koike jak i Toru Yamamoto wysłali swoje mowy na uroczystość upamiętniającą zamordowanych Koreańczyków.

Tokio po trzęsieniu ziemi z 1923 roku; źródło: missedinhistory.com

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Harvard-Yenching Institute
The New York Times

TAGI:

Tokio   trzęsienie ziemi   kontrowersje   rocznica  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy