Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika JAPOŃSCY NAUKOWCY NA DRODZE DO WYLECZENIA PARKINSONA

Neuron w ludzkim mózgu; źródło: Amazing Science, autor: brak

07.09.2017 | 14:59
Opracowanie: Joanna Pater

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Kioto opublikowała wyniki badań dające nadzieję na możliwość cofnięcia niektórych objawów choroby Parkinsona.

W środę, 30 sierpnia, w magazynie naukowym „Nature” japońscy uczeni związani z Uniwersytetem w Kioto opublikowali artykuł dotyczący przełomowego odkrycia w leczeniu choroby Parkinsona. W wyniku przeprowadzonych na chorych małpach badań udało im się częściowo cofnąć motoryczne skutki choroby.

Parkinson to choroba atakująca układ nerwowy i powodująca jego degradację. Objawiaja się m. in. zaburzeniami chodu i postawy, drżeniem kończyn, sztywnością mięśni, ale także wieloma poza ruchowymi symptomami, takimi jak: apatia, zaburzenia psychotyczne, demencja i inne. Jej przyczyny nie są znane, a dotychczasowe metody leczenia polegały na próbie spowolnienia postępu choroby.

Odkrycie japońskich naukowców wiąże się z możliwością odwrócenia procesu degeneracji komórek nerwowych w mózgu i przywrócenia możliwości kontrolowania ruchów ciała. W czasie przeprowadzania badań zaobserwowano, że w wyniku podawania chorym zwierzętom odpowiednio „przeprogramowanych” komórek macierzystych, po upływie dwóch lat ich zdolności motoryczne poprawiły się o 40–55%. Jednak nie wiadomo, czy terapia może mieć wpływ także na zdolności poznawcze. Jak powiedział członek zespołu badawczego, profesor Takahashi:

W tym badaniu nie oceniono ich pamięci, ponieważ funkcja poznawcza nie była pogorszona w tym modelu choroby. Tak więc nie wiemy, jak terapia wpływa na funkcje pamięciowe.

Dzięki tak korzystnym i przełomowym rezultatom przeprowadzonych badań zapowiedziano, że pierwsze próby kliniczne na ludziach mają rozpocząć się pod koniec 2018 roku. Na tę chwilę zaczęto prowadzić poszukiwania pacjentów, mogących uczestniczyć w ich kolejnym etapie. Dalsze prace nad projektem będą przeprowadzone na Uniwersytecie w Kioto, który jest zaliczany do liderów w zakresie badań nad komórkami macierzystymi.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Independent
The Telegraph
Neurologia MP

TAGI:

medycyna   nauka   odkrycia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Nattō do chrupania

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy