Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika KOLEJNA PRÓBA JĄDROWA KOREI PÓŁNOCNEJ

Kim Dzong Un wizytuje zakłady zbrojne; źródło: gazeta.pl, AP

08.09.2017 | 07:32
Opracowanie: Ewa Kubasik

3 września bieżącego roku Pjongjang zdetonował bombę wodorową. Japoński Urząd Energii Atomowej uspokaja – nie odnotowano wzrostu promieniowania.

Władze Korei Północnej ogłosiły, że przeprowadzony o 12:29 czasu lokalnego test zakończył się sukcesem. Choć dokładna siła eksplozji nie jest jeszcze znana, wywołane przez nią trzęsienie ziemi świadczy o tym, że była większa od poprzednich. Władze Korei Południowej podały, że magnituda wynosiła 5,7, natomiast według U.S. Geological Survey było to 6,3.

Pierwotnie moc bomby określono na 70 kiloton. Nastepnie zmieniono szacunki na 120 kiloton. Natomiast według informacji podanych przez japońskiego ministra obrony, na podstawie badań organizacji monitorującej stosowanie traktatu o całkowitym zakazie prób z bornią jądrową, moc wynosiła około 160 kiloton. Tym samym była dziesięciokrotnie większa niż moc bomby zrzuconej przez Amerykanów na Hiroszimę.

Nie ma pewności, czy przetestowany ładunek faktycznie był bombą termonuklearną – w miejscu przeprowadzenia próby nie doszło do żadnego wycieku, na podstawie którego dałoby się dokonać identyfikacji.

Po próbie japoński Urząd Energii Atomowej oraz inne organizacje zajmujące się monitorowaniem poziomu promieniowania ogłosiły, że nie ma odczytów, które wykraczałyby poza normę. Poziom radiacji był mierzony w sumie w 308 lokalizacjach, w tym na Cuszimie w prefekturze Nagasaki, gdzie za pomiary odpowiada Ministerstwo Środowiska. W związku z tzw. trybem awaryjnym ministerstwo zwiększyło częstotliwość dokonywania pomiarów. Również chińskie Ministerstwo Środowiska podało, że nie zanotowało żadnych zmian w odczytach w pobliżu północnokoreanśkiej granicy.

Ponadto – w celu sprawdzenia, czy nie doszło do skażenia powietrza – Ministerstwo Obrony wysłało samoloty Sił Samoobrony z baz w prefekturach Aomori, Ishikawa oraz Fukuoka, aby zebrały próbki. Badania niczego nie wykazały.

ŹRÓDŁA

The Mainichi I
The Mainichi II
Rappler
Japan Today

TAGI:

energia jądrowa   Korea  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy