Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo SAMOTNY JAK JAPOŃCZYK?

Dziewczyna z wymyślonym chłopakiem; źródło: Shanghaiist, autor: brak

11.09.2017 | 12:58
Opracowanie: Joanna Pater

Według najnowszych danych prawie 2/3 mężczyzn w Japonii w wieku 25–34 lat nigdy nie było w związku.

W marcu tego roku Meiji Yasuda Institute of Life and Wellness przeprowadził wśród młodych Japończyków (w wieku 25–34 lat) badania dotyczące ich związków i planów zawarcia małżeństwa. Opublikowane ostatnio wyniki pokazały, że w grupie 3296 respondentów aż 62,7% mężczyzn i 39,4% kobiet nigdy nie było w żadnym związku lub w relacji, która dawałaby szansę na zawarcie małżeństwa.

Jak podaje dziennik „The Japan Times” przyczyną tej sytuacji jest m.in. romantyczne wyobrażenie o związkach, zgodnie z którym to na mężczyźnie spoczywa rola inicjatora nawiązującego relację. W efekcie związków jest coraz mniej, gdyż mężczyźni są pod tym względem powściągliwi. Drugim odpowiedzialnym za to czynnikiem jest najczęściej podawana przez respondentów odpowiedź: nie wiedzą, jak nawiązać relację z drugą osobą.

Około 31% mężczyzn i 25,9% kobiet zapowiedziało, że nie chce nigdy wejść w związek małżeński, a tylko 10,8% mężczyzn i 13,5% kobiet stwierdziło, że jest skłonne obniżyć w tym celu wymagania względem ewentualnego partnera.

Aktualna sytuacja wynika ze zmian zachodzących w japońskim społeczeństwie. Jak powiedziała Akiko Kitamura z Dai-ichi Life Research Institute, specjalizująca się w badaniach nad małżeństwami w Japonii:

Istnieje mniejszy niż kiedykolwiek nacisk społeczny na to, by wejść w związek małżeński, dlatego coraz więcej ludzi podejmuje decyzję o życiu w samotności.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na coraz mniejszą liczbę zawieranych związków jest też sytuacja zawodowa Japończyków. Zgodnie z najnowszymi statystykami, które cytuje „The Japan Times”, prawie 40% osób pracuje na umowach tymczasowych. Wynikająca z tego niepewność finansowa powoduje, że wiele osób po prostu nie stać na wejście w stały związek i założenie rodziny.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Japan Times II

TAGI:

rodzina   tradycja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy