Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Gospodarka WYŻSZY PODATEK KONSUMPCYJNY W 2019 ROKU?

Fumio Kishida; źródło: The Daily Mail

12.09.2017 | 16:19
Opracowanie: Ewa Kubasik

Fumio Kishida, szef Rady Politycznej Partii Liberalno-Demokratycznej, jest zdania, że powinno dojść do podniesienia podatku. Tym samym potwierdził wcześniejsze zapowiedzi premiera Abe.

Na początku sierpnia bieżącego roku, podczas wystąpienia telewizyjnego, premier Shinzō Abe zapowiedział podniesienie podatku konsumpcyjnego* z 8% do 10%. Podniesienie tej daniny publicznej ma na celu uzdrowienie japońskich finansów, choć według danych z pierwszego kwartału bieżącego roku już piąty kwartał z rzędu japońska gospodarka się rozwija. Tak dobrych wyników nie było od przełomu 2006 i 2007 roku, kiedy to zanotowano wzrost przez sześć kolejnych kwartałów.

Kishida, były minister spraw zagranicznych, a obecnie szef Rady Politycznej w Partii Liberalno Demokratycznej (PLD), jest postrzegany jako kandydat na następcę Abe na stanowisku szefa partii. W czasie spotkania z dziennikarzami w siedzibie PLD Kishida jasno stwierdził, że podatek konsumpcyjny powinien zostać podniesiony, zgodnie z zapowiedziami, w październiku 2019 roku:

Podniesienie [tego podatku] do 10 procent jest konieczne, aby zagwarantować zaufanie do Japonii zarówno ze strony społeczności międzynarodowej, jak i rynków. Zmiana musi zostać przeprowadzona.

W odpowiedzi na zarzuty, że podwyżka podatku może pogorszyć sytuację japońskiej gospodarki, Kishida uspokajał, że trzeba stworzyć odpowiednie warunki ekonomiczne umożliwiające podwyżkę. Dodał także:

Nie można tracić czasu w kwestii zapewnienia stabilności systemu zabezpieczenia społecznego i kwestiach związanych ze stanem finansów publicznych.

Podniesienie podatku konsumpcyjnego było pierwotnie planowane na 2015 rok, ale ze względu na sytuację gospodarczą zmiana była dwukrotnie odkładana w czasie. Zdaniem niektórych członków PLD również tym razem reforma może zostać przesunięta. Jak zauważa dziennik „The Mainichi”, jeśli pogłoski te się potwierdzą, może to doprowadzić do konfliktu na linii Abe-Kishida.

*Z punktu widzenia zwykłego konsumenta podatek zbliżony do polskiego podatku od towarów i usług (VAT).

ŹRÓDŁA

Kyodo News
The Mainichi

TAGI:

Abe   podatki  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy