Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Sport YOSHIHIDE KIRYŪ PRZEŁAMUJE BARIERĘ 10 SEKUND

Yoshihide Kiryū i jego czas na 100 m; źródło: TheJapanTimes

11.09.2017 | 16:49
Opracowanie: Mateusz Chrzczonowski

Yoshihide Kiryū jako pierwszy Japończyk w historii przebiegł dystans 100 metrów w czasie krótszym niż 10 sekund.

9 września tego roku Yoshihide Kiryū w biegu na 100 metrów podczas zawodów międzyuczelnianych osiągnął czas 9,98 sekund, co jest nowym japońskim rekordem kraju. Tym wynikiem sprinter poprawił o 2 setne sekundy 19-letni rekord Kōjiego Itō i jednocześnie przełamał „magiczną” dla sprinterów barierę 10 sekund.

Cieszę się, że mogłem to zrobić w moim ostatnim biegu na 100 metrów w sezonie. Cztery lata tkwiłem w miejscu i w końcu udało mi się poprawić własny rekord

– powiedział po wyścigu Kiryū, dla którego był to ostatni wyścig jako studenta Uniwersytetu Tokijskiego.

21-letni sprinter swój poprzedni rekord życiowy ustalił jeszcze jako uczeń liceum w 2013 roku, gdy osiągnął czas 10.01 sekund. Dwa lata temu podczas zawodów Texas Relays w Austin Kiryū przebiegł dystans 100 metrów z wynikiem 9,87 sekund, ale rezultat nie został uznany z powodu zbyt silnego wiatru wiejącego w plecy – 3,3 m/s (dopuszczalna prędkość wiatru to 2 m/s).

W 2016 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Rio był jednym z członków sztafety 4x100 metrów, która wywalczyła srebrny medal. W tegorocznych Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce odbywających się w Londynie, w tej samej konkurencji wywalczył wraz z kolegami dla Japonii brązowy medal. Jednak po zajęciu czwartego miejsca w kwalifikacjach w czerwcu bieżącego roku nie udało mu zakwalifikować się na mistrzostwa w konkurencji na 100 i 200 metrów, co było jego głównym celem.

On [Kiryū] przeszedł bardzo dużo, musiał przetrwać trudny okres, ale dzisiaj to wszystko odrzucił. Wiem, że chciał być pierwszym, który pobiegnie poniżej 10 sekund, a ja chciałem zobaczyć, jak tego dokonuje. Bardzo się cieszę, że mu się udało

– powiedział trener Kiryū Hiroyasu Tsuchie po zwycięstwie swojego podopiecznego.

Obecny rekord świata w biegu na 100 metrów należy do Jamajczyka Usaina Bolta, który w 2009 na mistrzostwach świata osiągnął niesamowity wynik 9,58 sekund. Rekord Kiryū nie jest również najlepszym czasem osiągniętym w Azji, rekord na tym kontynencie należy do obywatela Kataru, Femiego Ogunode (9,91 sekund). W Polsce najlepszy czas na 100 metrów osiągnął w 1984 roku Marian Woronin, który przebiegł ten dystans z wynikiem równych 10 sekund.

Yoshihide Kiryū na linii mety (po lewej); źródło: KyodoNews

ŹRÓDŁA

The Japan Times
TVN24

TAGI:

rekordy   sport  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy