Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka TRAKTAT POKOJOWY CORAZ BLIŻEJ?

Premier Shinzō Abe i prezydent Rosji Władimir Putin; źródło: News-Vlad.ru, autor: brak

13.09.2017 | 16:41
Opracowanie: Joanna Pater

W minionym tygodniu po raz trzeci w tym roku premier Shinzō Abe spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W dniach 6–7 września 2017 roku we Władywostoku odbyły się główne obrady Wschodniego Forum Ekonomicznego, podczas których, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami (o czym pisaliśmy tutaj), pojawili się premier Japonii i prezydent Rosji.

Jednym z celów prowadzonych rozmów było przybliżenie się do rozwiązania problemu Wsyp Kurylskich, o które spór toczy się od 1945 roku. Shinzō Abe oświadczył, że jest to niezwykle istotne ogniwo stosunków dwustronnych, cytując przy tym słowa Putina z grudnia zeszłego roku. Problem ten nie został jednak rozwiązany od 72 lat, powodując, iż do tej pory kraje nie podpisały traktatu pokojowego. Sama złożoność kwestii kurylskiej polega na tym, jak podaje dziennik „The Mainichi”, iż oba kraje mają odmienne stanowiska na temat suwerenności wysp. Strony konfliktu będą zatem musiały wypracować system współpracy, który nie będzie powodował problemów prawnych we wspólnej działalności gospodarczej Japonii i Rosji na Kurylach.

Efektem spotkania we Władywostoku było zawarcie porozumienia przedstawicieli Japonii i Rosji odnośnie wspólnej działalności gospodarczej na spornych wyspach. Ustalono, że będzie ona dotyczyła pięciu obszarów: energii wiatrowej, akwakultury, turystyki, redukcji odpadów i uprawy szklarniowej. Według dziennika „The Japan Times” ten wypracowany konsensus dla Japonii stanowi szansę wejścia na drogę do podpisania traktatu pokojowego, zaś dla Rosji jest możliwością na rozwój inwestycji w tym słabo rozwiniętym regionie.

Ponadto Abe i Putin podkreślali, że ostatnie spotkanie było niezwykle istotne dla dalszych relacji pomiędzy Japonią i Rosją. Jak powiedział prezydent Rosji, odnosząc się do negocjacji prowadzonych z Abe:

Były znaczące i bardzo przydatne, przyświecając rozwojowi dalszej dwustronnej współpracy w wielu dziedzinach.

Dodatkowo premier Abe powiedział:

Tym razem jesteśmy w pełni zdeterminowani, aby podpisać traktat pokojowy.

Dalsze rozmowy dotyczące rozwiązania kwestii kurylskiej odbędą się na zaplanowanej na listopad konferencji Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku i przy okazji kolejnego forum gospodarczego w maju przyszłego roku w Petersburgu.

Istotnym problemem poruszanym podczas spotkania była także sprawa Korei Północnej. Przedstawiciele Japonii i Rosji negatywnie odnieśli się do rozwoju nuklearnego tego kraju, o czym mówili podczas wspólnej konferencji prasowej. Jak powiedział Putin:

Istnieją tylko polityczne i dyplomatyczne środki rozwiązania problemu jądrowego na Półwyspie Koreańskim.

Ponadto, jak podaje dziennik „The Japan Times”, Abe i Putin zgodzili się, że testy jądrowe stanowią zagrożenie dla regionu i oba państwa mają w tej sprawie współpracować, jednak strona japońska podkreśliła, w opozycji do słów Putina, że to już nie czas na dialog.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Mainichi
TASS
TASS II

TAGI:

stosunki międzynarodowe   Rosja   traktat   Kuryle  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy