Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika AUTOBUSY BEZ KIEROWCY BĘDĄ WOZIĆ SENIORÓW

Testowany busik; źródło: GMA News Online

21.09.2017 | 07:53
Opracowanie: Ewa Kubasik

Pojazdy te mają wozić osoby starsze, mieszkające na terenach wiejskich. Obecnie są testowane, między innymi w miejscowości Nishikata.

Starsi mieszkańcy Nishikaty, małego miasteczka w prefekturze Tochigi, jak i innych obszarów wiejskich zmagają się z niedoborem środków lokomocji. Problem ten mają rozwiązać w pełni zautomatyzowane autobusiki. Zostały one stworzone przez producenta gier DeNa Co., który wyposażył je w system GPS. Za pomocą czujnika komputer określa miejsce, w którym pojazd się znajduje, natomiast kamera wykrywa ewentualne przeszkody na drodze. Na razie projekt pozostaje w fazie testów, ale jeśli te przebiegną pomyślnie, busy zostaną wprowadzone do użytku w 2020 roku.

Problem starzejącego się społeczeństwa dotyczy całej Japonii, choć bardziej odczuwalny jest na obszarach wiejskich. Młodzi ludzie wyjeżdżają do większych miast i starsze osoby zostają pozostawione same sobie. Hiroshi Nakajima z DeNA Co. zauważa, że ze względu na odpływ ludności ze wsi do miast, nie ma wystarczającej liczby ludzi, by zapewnić funkcjonowanie normalnych autobusów w sposób zaspokajający potrzeby mieszkańców. W schemat ten wpisuje się Nishikata. Miasteczko posiada 6 300 mieszkańców, z czego jedna trzecia przekroczyła 65 rok życia, a w ciągu ostatnich czterech lat populacja zmalała o 4,5%.

Uroczyste rozpoczęcie testów miało miejsce 3 września bieżącego roku w Nishikacie, na ceremonii obecny był minister transportu Keichi Ishii. Uruchomiono 3 przystanki na odcinku dwóch kilometrów. Trasa łączyła tereny, na których mieszczą się urzędy z kliniką oraz obszarem wypoczynkowym. Testy, które poza Nishikatą odbędą się jeszcze w 12 miejscowościach, mają pomóc sprawdzić jak busy radzą sobie z pokonywaniem przeszkód i zagrożeń na drodze.

Osoby korzystające z testowanej usługi generalnie wyrażały zadowolenie i potwierdzały, że czują się komfortowo i bezpiecznie. Jednakże dla niektórych autobusiki są zbyt wolne, gdyż poruszają się z prędkością 10 kilometrów na godzinę.

ŹRÓDŁA

Reuters
The Japan Times

TAGI:

transport   technologia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Nattō do chrupania

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy