Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo ARESZTOWANIA W SPRAWIE WANDALIZMU W JASKINI CHIBICHIRI

Jaskinia Chibichiri po akcie wandalizmu; źródło: TheMainichi

23.09.2017 | 13:28
Opracowanie: Mateusz Chrzczonowski

Aresztowano czterech nastolatków podejrzanych o dokonanie aktu wandalizmu w jaskini Chibichiri, będącej miejscem pamięci zbiorowego samobójstwa z czasów II wojny światowej.

Chibichiri to naturalnie powstała jaskinia położona w gęstym lesie na Okinawie. Grota ta stała się symbolem przypominającym o tragedii i cierpieniu mieszkańców wyspy, jakie przeżyli w czasie II wojny światowej. 2 kwietnia 1945 roku ludność pobliskiej wioski Yomitan w strachu przed szturmującymi wojskami Stanów Zjednoczonych skryła się w jaskini. Szybko okazało się jednak, że zostali otoczeni przez nieprzyjaciela, a jedyne wyjście to poddanie się. Choć nie byli żołnierzami i nie groziło im niebezpieczeństwo ze strony amerykańskich wojsk, to zaszczepiona w nich przez władze cesarskiej Japonii filozofia, iż poddanie się jest wielką hańbą, nie pozwalała im na wywieszenie białej flagi. 83 osób zgromadzonych w jaskini wolało popełnić więc samobójstwo, niż oddać się w ręce wroga. Szczątki ofiar pozostają na miejscu do dzisiaj.

12 września tego roku mnich buddyjski, który oprowadzał zagranicznych dziennikarzy, zauważył, że miejsce pamięci po tej wielkiej tragedii zostało zdewastowane. Zniszczono rzeczy pozostawione przez zmarłych, dwa szyldy oraz zrobione przez uczniów łańcuchy żurawi origami, będące symbolem nadziei i uzdrowienia. Wandale wdarli się do jaskini, choć obowiązuje tam zakaz wstępu ustanowiony przez rodziny ofiar. Miejsce nie było jednak chronione żadnymi barierami.

To zniewaga dla ludzi, którzy tam umarli

– powiedziała Norio Yonaha, która straciła pięciu członków rodziny w zbiorowym samobójstwie.

Według informacji z 16 września bieżącego roku policja dokonała aresztowania czterech nastolatków, którzy prawdopodobnie odpowiadają za ten akt wandalizmu. Jak podają śledczy, chłopcy w wieku od 16 do 19 lat przyznali się do zniszczenia szyldów oraz origami. Podczas przesłuchania zeznali, że chcieli udać się w „nawiedzone miejsce”, aby przeprowadzić tam „sprawdzian odwagi”. Mieli dokonać tego 10 września, kiedy to wjechali do jaskini motocyklem i za pomocą kija niszczyli znajdujące się tam przedmioty.

Mieszkańcy wyrazi swoje oburzenie po zniszczeniu ważnego miejsca pamięci, jakim jest jaskinia Chibichiri. Emerytowany profesor uniwersytetu w Okinawie Masaie Ishihara powiedział:

Ten akt jest trudny do zrozumienia zdrowym rozsądkiem. To brak szacunku dla godności zmarłych.

Równie oburzony był burmistrz Yomitan Denjitsu Ishimine:

To dla mnie szok, że podejrzanymi są nastolatkowie. Jestem zaskoczony, iż pamięć o wojnie tak bardzo się rozmyła.

Nie był to pierwszy raz, gdy jaskinia Chibichiri padła ofiarą wandalizmu. Podobne zdarzenie miało miejsce w 1987 roku.

Wejście do jaskini przed zniszczeniem; źródło: stripes.com

ŹRÓDŁA

The Japan Tiimes
The Asahi Shimbun
The Mainichi

TAGI:

II wojna światowa   samobójstwo  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy