Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka ABE WZYWA ONZ DO ZASTOSOWANIA OSTRZEJSZYCH ŚRODKÓW WOBEC KOREI PÓŁNOCNEJ

Abe w ONZ; źródło: Nikkei Asian Review

23.09.2017 | 17:42
Opracowanie: Ewa Kubasik

Podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Abe wezwał wszystkich członków organizacji do zablokowania Pjongjangowi dostępu do „dóbr, funduszy, ludzi oraz technologii”.

Zdaniem japońskiego premiera jedynie takie rozwiązanie pozwoli na powstrzymanie północnokoreańskich testów pocisków balistycznych oraz broni nuklearnej. W związku z tym Abe pochwalił jednogłośne przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji, które ograniczą dostęp Korei Północnej do ropy naftowej i produktów pochodnych.

Jednakże według japońskiego premiera nie jest to rozwiązanie wystarczające, gdyż kilka dni po przyjęciu sankcji kolejna północnokoreańska rakieta przeleciała nad terytorium Japonii. Abe podkreślił, że rozwiązanie tej kwestii zależy od solidarności społeczności międzynarodowej w zakresie wywierania presji na Pjongjang, gdyż dialog się nie sprawdza. Dzień wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział „całkowite zniszczenie” Korei Północnej, jeśli będzie stanowiła zagrożenie.

Do powrotu do dialogu z Pjongjangiem wzywają Rosja i Chiny. Chociaż, jak zauważa Abe, w ciągu ostatnich dwóch dekad dialog nic nie dał. W 1994 roku powstał plan współpracy między Koreą Północną i USA, natomiast w 2008 roku ruszyły rozmowy sześciostronne z udziałem obu Korei, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Chin. Mimo to Korea Północna nie porzuciła, ani programu rakietowego, ani jądrowego.

W przemówieniu Shinzō Abe odniósł się także do kwestii Japończyków porwanych przez Pjongjang w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Podkreślił, że nierozwiązanie kwestii porwań, a także testów balistycznych oraz nuklearnych, czyni z Korei Północnej zagrożenie dla całej ludzkości i sprawia, że nie ma nadziei na to, by samodzielnie się otworzyła na świat. Dodał również, że położenie geograficzne tego kraju oraz obfitość zasobów naturalnych daje szansę na jego rozwój ekonomiczny i poprawę jakości życia obywateli.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Japan Today

TAGI:

Abe   Korea  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sztuka cyfrowa w muzeum

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy