Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo AKI – MISTRZ OTATTOO

Tatuaż przedstawiający postać z animacji studia Ghibli; źródło: Pinterest/TattooLove

08.10.2017 | 15:32
Opracowanie: Mateusz Chrzczonowski

Tatuażysta Aki, który specjalizuje się w projektach z postaciami z mang i anime, zauważa, że dzięki społeczności otattoo jego popularność w ostatnich latach znacząco wzrosła.

Aki to artysta z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży, prowadzący od 2004 roku studio tatuażu „Diablo Art” w Jokohamie. Jest on wielkim fanem anime i już od 7 lat tworzy tatuaże związane z tą tematyką. Sympatyków tego rodzaju projektów przyjęło się nazywać otattoo (połączenie słów „otaku” i „tattoo”). Jak sam zauważa, społeczność ta zanotowała w ostatnim czasie duży wzrost popularności, gdyż obecnie już 30–40 procent jego zamówień stanowią tatuaże związane z mangą i anime.

Początek przygody Akiego z otattoo przypada na rok 2010, kiedy to zrobił jednemu z klientów tatuaż z postacią Fate z anime  „Magical Girl Lyrical Nanoha” (Mahō Shōjo Ririkaru Nanoha), a ten po ukończeniu projektu wrzucił zdjęcie nowego dzieła na popularny portal 2Channel.

Tatuaż otattoo zrobiony w studiu „Diablo Art” Akiego; źródło: diabloart.jp

Wśród odwiedzających salon Akiego są pracownicy biurowi, studenci, a nawet urzędnicy państwowi. Klienci to głównie osoby od 20 do 40 roku życia z mniej więcej równym podziałem na mężczyzn i kobiety. Jak mówi artysta, jego klienci znudzeni klasycznymi wzorami, chcą czegoś świeżego, więc wybierają projekty z ulubionymi postaciami.

Aki ma nadzieję, że wzrost popularności otattoo przyczyni się do poprawy postrzegania tatuaży w Japonii:

Tatuaże są formą sztuki wymagającą wysokich umiejętności. To będzie interesujące, jeśli ich okropny wizerunek zmieni się poprzez otattoo.

Tatuaże w tematyce anime zyskują ostatnimi czasy również dużą sławę za granicą, Największą popularność notują w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, gdzie artyści otattoo potrafią osiągnąć nawet po 200 tys. obserwujących na Instagramie.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
Rocket News 24
Diablo Art - oficjalna strona

TAGI:

ciekawostka   manga i anime   popkultura  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy