Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju ZBYT WYSOKIE STĘŻENIE BAKTERII W ZATOCE TOKIJSKIEJ

Park Morski na Odaibie; źródło: Tokyo Story

20.10.2017 | 16:10
Opracowanie: Ewa Kubasik

W zatoce, w której ma odbywać się część zawodów w ramach Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 wykryto poziom bakterii E. Coli dwudziestokrotnie przewyższający dopuszczalną normę.

Temat zanieczyszczenia został poruszony podczas spotkania między wiceprezesem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), Johnem Coatesem a organizatorami Igrzysk Tokio 2020. Drugą omawianą kwestią była konieczność wprowadzenia cięć w budżecie przeznaczonym na organizację imprezy.

Testy wody przeprowadzone w okresie od lipca do września bieżącego roku wykazały, że stężenie bakterii kałowych dochodziło do 7200 komórek na 100 mililitrów, podczas gdy maksimum dopuszczane przez Międzynarodową Federację Pływacką to 1000 komórek na 100 mililitrów. Z kolei w przypadku bakterii E. Coli dopuszczalna ilość to, według norm Międzynarodowej Unii Triathlonu, 250 komórek na 100 mililitrów, tymczasem testy wykazały stężenie na poziomie 5300 komórek na 100 mililitrów.

Za zaistniały stan rzeczy władze winią pogodę, od której w znacznym stopniu zależy jakość wody. W sierpniu tego roku padało przez 21 dni, co stanowi niemalże rekord. Jednocześnie organizatorzy Igrzysk zobowiązali się do poprawienia jakości wody. Rozważane jest między innymi zainstalowanie specjalnych ekranów w Parku Morskim na Odaibie tak, by podczas opadów zapobiegały one spływaniu bakterii do zatoki. Rozwiązanie to było z pozytywnym skutkiem testowane w latach 2010-2012, jednakże eksperyment dotyczył tylko bakterii kałowych. Inną metodą rozważaną przez organizatorów jest dostosowanie dat poszczególnych zawodów do warunków pogodowych.

W wypowiedzi przytoczonej przez „The News&Observer” Coates stwierdził, że MKOl zdaje sobie sprawę z tego, że pogoda miała wpływ na badania. Jednakże dodał:

Czekamy na informację od władz tokijskich na temat tego, co zamierzają zrobić, aby zapewnić, że nawet w najgorszych warunkach pogodowych zdrowie sportowców startujących w tych dwóch dyscyplinach nie będzie w żaden sposób zagrożone.

Obniżenie kosztów, które ma dotyczyć nie tylko Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, ale i wszystkich letnich igrzysk, jest elementem planu oszczędnościowego prezesa MKOlu. Dla Tokio oznacza to cięcia budżetowe w wysokości miliarda dolarów (3 miliardy 679 milionów 900 tysięcy złotych*). W tym celu organizatorzy planują między innymi przeniesienie niektórych zmagań do istniejących już obiektów sportowych, które znajdują się na terenach innych prefektur.

*Przeliczenie na podstawie kursu średniego NBP z 6.10.2017r.

ŹRÓDŁA

The News&Observer
Reuters

TAGI:

zdrowie   igrzyska olimpijskie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy