Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju KATASTROFA AMERYKAŃSKIEGO HELIKOPTERA NA OKINAWIE

Rozbity helikopter; źródło: Japan Today

21.10.2017 | 08:49
Opracowanie: Ewa Kubasik

Wypadek, który miał miejsce w środę 11 października bieżącego roku po raz kolejny wzbudził dyskusje na temat obecności amerykańskich żołnierzy na Okinawie.

Śmigłowiec typu CH-53E Sea Stallion należący do bazy amerykańskiej marynarki wojennej w Futenmie rozbił się około 17:20 czasu lokalnego nieopodal miejscowości Higashi, kilkaset metrów od siedzib ludzkich. Nie ma ofiar ani wśród załogi, ani wśród mieszkańców wioski. W rozmowie z „The Mainichi”, naoczny świadek zdarzenia, Mieko Nishime, powiedziała, że usłyszała dźwięk eksplozji, a następnie zobaczyła płonący helikopter. Niebawem przyleciały dwa kolejne śmigłowce, by zaraz potem odlecieć. Wyglądało to na akcję ratunkową. Później pojawiły się pojazdy należące do amerykańskiej armii.

Nie była to pierwsza katastrofa na Okinawie z udziałem amerykańskich sił zbrojnych. Ostatnia miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, kiedy to wojskowy samolot rozbił się niedaleko miasta Nago. Przedtem, w 2013 roku na terenie bazy Hansen, nieopodal wioski Ginoza miała miejsce katastrofa helikoptera HH-60. Mieszkaniec Okinawy w komentarzu dla „The Mainichi” zauważa:

Myślę, że takie wypadki będą się zdarzały tak długo, jak będzie tu amerykańska baza wojskowa. Chcę, by zniknęła stąd jak najszybciej.

Tymczasem w związku z tym, że część terenów, które należało do armii USA zostało zwrócone władzom Okinawy, lądowiska dla helikopterów zostały przeniesione bliżej terenów zamieszkałych. Już niebawem stanowiska te mają być w pełni wykorzystywane, co w połączeniu ze środowym wypadkiem wzmacnia obawy lokalnej społeczności.

Minister obrony narodowej Japoniil, Itsunori Onodera wezwał dowódcę sił amerykańskich do przedstawienia szczegółowych wyjaśnień w kwestii zdarzenia, a także do przedsięwzięcia środków, które zapobiegną jego powtórzeniu się.

Z kolei władze Okinawy zapowiedziały zażądanie wstrzymania operacji wszystkich śmigłowców transportowych tego typu, a także złożenie wniosków o przeprowadzenie śledztwa zarówno do Biura Obrony Okinawy, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Biura Łączności na Okinawie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Gubernator Okinawy nazwał zdarzenie „skandalicznym”.

Zdaniem dziennika „The Japan Times” zarówno władze japońskie, jak i amerykańskie zdecydowały się działać szybko, by ograniczyć wpływ katastrofy na trwającą w Japonii kampanię wyborczą.

ŹRÓDŁA

The Mainichi I
The Mainichi II
The Japan Times

TAGI:

wypadek   Okinawa  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy