Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju SHINMOEDAKE UAKTYWNIŁ SIĘ PO SZEŚCIU LATACH

Dym unoszący się z Shinmoedake; źródło: The Japan News

14.10.2017 | 14:50
Opracowanie: Olimpia Widowska-Wielandt

Wulkan, leżący na granicy prefektur Kagoshima i Miyazaki, od środy 11 października wyrzuca w powietrze popiół i dym.

W środę 11 października br., około godziny 5:34 rano czasu lokalnego wybuchł wulkan Shinmoedake. Informację o tym wydarzeniu podała japońska Agencja Meteorologiczna. Ostatni duży wybuch Shinmoedake miał miejsce 7 września 2011 roku.

Podczas środowej erupcji dym uniósł się na wysokość 300 metrów, dzień później sięgając 1700 metrów. W piątek opadł do „jedynie” 400 metrów. Agencja Meteorologiczna podniosła stopień stanu zagrożenia z 2 do 3 (w skali 5-stopniowej), co oznacza zakaz zbliżania się w pobliże wulkanu oraz wzywa do poczynienia wstępnych przygotowań do ewakuacji przez osoby takie jak seniorzy czy dzieci, którym może ona zająć więcej czasu niż standardowemu obywatelowi. Stopień 2 został wprowadzony na początku października tego roku ze względu na podejrzaną aktywność góry, która miała miejsce pod koniec września. Od początku października natomiast na Shinmoedake notowano około 100 niewielkich trzęsień ziemi dziennie oraz drgania wulkaniczne trwające dłużej niż zwykle.

Pasmo Kirishima z zaznaczonym obszarem zakazanym, między innymi wokół Shinmoedake; źródło: The Japan Guide

Leżący na granicy prefektur Kagoshima i Miyazaki Shinmoedake należy do pasma górskiego Kirishima, którego krajobraz słynie z kraterów i stożków wulkanicznych. Wysoki na 1423 m.n.p.m. Shinmoedake mieści się w odległości 4,5 km od najwyższego szczytu Karakunidake (1700 m.n.p.m.).

Po erupcji 11 października popiół opadł na cztery miasta należące do prefektury Miyazaki. Mieszkające w pobliżu góry dzieci poszły do szkoły w kaskach i chustkach ochraniających je przed dymem i pyłem. Odwołane zostały czwartkowe imprezy w miejscowości Takaharu, a wychodzący z domów mieszkańcy osłaniali się parasolami. Wydano również ostrzeżenie o możliwości wydobywania się z wulkanu pyłu i materiału piroklastycznego. Nikt nie został ranny.

Yoshinari Imanishi, starszy urzędnik z miejscowego stowarzyszenia turystycznego wyraził nadzieję, że wybuch nie wpłynie na jesienny sezon turystyczny.

Mieliśmy bardzo dużo odwołanych rezerwacji sześć lat temu

– przyznał.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times
NHK
Japan Guide

TAGI:

wulkan  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Intronizacyjne pozwy

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy