Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju WIECZNY PŁOMIEŃ OLIMPIJSKI ZGASŁ

Yoshinori Sakai z ogniem olimpijskim; źródło: George's Journal

21.10.2017 | 16:00
Opracowanie: Ewa Kubasik

Płomień olimpijski z Igrzysk Olimpijskich 1964 miał płonąć wiecznie. Ale jak się niedawno okazało, zgasł w listopadzie 2013 roku.

Igrzyska Olimpijskie w 1964 roku były pierwszymi organizowanymi w Azji. Były również symboliczne dla samej Japonii, gdyż zdaniem wielu komentatorów był to powrót tego kraju na arenę międzynarodową po II wojnie światowej. Ogień olimpijski przybył najpierw na Okinawę, następnie został poniesiony do Kagoshimy, gdzie rozdzielono go na cztery i zaniesiono w każdy zakątek Japonii. W końcu 9 września 1964 roku znicz olimpijski zapalił Yoshinori Sakai, nazywany „dzieckiem Hiroszimy”, gdyż przyszedł na świat w Hiroszimie 6 sierpnia 1945 roku, czyli w dniu zrzucenia na to miasto bomby atomowej. Jego osoba miała symbolizować pokój i nadzieję.

Ogień olimpijski był przechowywany w centrum sportowym w Kagoshimie, określany mianem „świętego olimpijskiego ognia”. Jak wyznał 16 października bieżącego roku pragnący zachować anonimowość urzędnik, ogień, który miał płonąć wiecznie, zgasł 21 listopada 2013 roku. Był to czas o tyle wyjątkowy, że dwa miesiące wcześniej Tokio ogłoszono gospodarzem igrzysk w 2020 roku. Z tego powodu ogień płonący w Kagoshimie był obiektem szczególnego zainteresowania ze strony mediów. Jak przyznał ten urzędnik w komentarzu dla dziennika „The Japan Times”, w tamtym okresie lepszym wyjściem wydawało się zachowanie wszystkiego w tajemnicy:

Wtedy nie mogłem powiedzieć  czegoś, co mogłoby zniszczyć marzenia tylu ludzi.

Sprawę zdecydowano się wyjawić, gdyż ludzie chcieli korzystać ze „świętego ognia” zarówno podczas prywatnych uroczystości, jak i festiwali. W związku z tym uznano, że właściwe będzie powiedzenie prawdy.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
The Wall Street Journal
Olympic Games

TAGI:

igrzyska olimpijskie  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy