Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Muzyka MĘŻCZYZNA USŁYSZAŁ ZARZUTY PO WYRZUCENIU KILKUSET PŁYT AKB48

Znalezione w górach płyty AKB48; źródło: The Asahi Shimbun

26.10.2017 | 07:55
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Policja w Fukuoce postawiła zarzuty mężczyźnie, który nielegalnie porzucił w górach 585 kopii singli grupy idolek AKB48.

O wniesieniu zarzutów policja prefekturalna poinformowała 17 października 2017 roku. Według dziennika „The Japan Times”, sprawa wyszła na jaw w czerwcu br., kiedy to jeden z mieszkańców natknął się na porzucone przesyłki z płytami. Znalezienie osoby, która je wyrzuciła nie należało do trudnych – na pudełkach wciąż znajdował się adres i nazwisko podejrzanego. 30-letni mieszkaniec Fukuoki potwierdził, że wyrzucił płyty, ponieważ nie wiedział, co ma z nimi zrobić. 

Zakup takiej ilości płyt związany był z faktem, że o tym, które z wokalistek zaśpiewają na nowym singlu zależne jest od rocznego sondażu popularności przeprowadzanego wśród fanów. Do głosowania w internetowej ankiecie upoważniają jednorazowe kody autoryzacyjne dołączone do każdego zakupionego egzemplarza. Oskarżony otrzymał od innego fana AKB48 otrzymał 1000 sztuk płyt i wykorzystał załączone w nich kody do zagłosowania na swoją ulubioną idolkę.

Fragment wiadomości, w których podana została informacja o postawionych mężczyźnie zarzutach; źródło: YouTube/ANNnewsCH

Przypadek ten nie jest odosobniony. Fani decydują się na zakup większej ilości płyt, aby mieć możliwość wsparcia ulubionych wokalistek większą ilością głosów. W 2011 roku jeden z miłośników grupy nabył 5500 egzemplarzy singla „Everyday, Kachuusha”. Jak podaje portal SoraNews24, w 2014 roku inny fan grupy AKB48 zamówił płyty o wartości ponad 30 milionów jenów (ok. 950 tys. złotych*), by móc oddać głosy na Juri Takahashi. Do krążków wydawanych przez grupy idolek wielokrotnie dołączane są bonusy (np. spotkanie z dziewczętami z zespołu). 

Wielokrotne nabywanie przez fanów tych samych wydawnictw muzycznych, by otrzymać więcej bonusów, skrytykował m.in. popularny japoński wokalista, Gackt:

Przez to, że ktoś chce załączyć specjalny bonus, znajdą się osoby, które kupią wiele kopii tej samej płyty i je wyrzucą... Jako muzyk pragnę spytać, czy właśnie tak powinno być. Im częściej tak się dzieje, tym bardziej pogarsza się jakość muzyki.

O zjawisku sztucznego podbijania sprzedaży płyt w Japonii przeczytać można na łamach naszego dziennika.

*przeliczono na podst. średniego kursu NBP z dn. 20.10.2017 r.

ŹRÓDŁA

The Japan Times
Kawaii Kakkoi Sugoi
SoraNews24
akbzine

TAGI:

muzyka   kryminologia  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy