Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

O kraju POŁOWY ATLANTYCKIEGO TUŃCZYKA BŁĘKITNOPŁETWEGO MOGĄ WZROSNĄĆ O 50%

Atlantycki tuńczyk błękitnopłetwy; źródło: Facts about Animals

28.10.2017 | 13:27
Opracowanie: Ewelina Turek

W raporcie na temat atlantyckiego tuńczyka błękitnopłetwego ogłoszono, że połowy tej ryby będą mogły wzrosnąć o 50% z powodu odbudowy populacji. Nie wszyscy naukowcy zgadzają się jednak z tą opinią.

Z raportu Międzynarodowej Komisji do spraw Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego wynika, że całkowity dostępny połów tego gatunku w regionie Wschodniego Atlantyku oraz Morza Śródziemnego do 2020 roku będzie mógł zostać zwiększony o 50% czyli do 36 000 ton. Największe obszary połowowe tuńczyka błękitnopłetwego znajdują się właśnie w tych dwóch regionach. Wśród członków komisji znajdują się przedstawiciele Japonii oraz Unii Europejskiej. W 2017 całkowity dopuszczalny połów tej ryby wyniósł 23 000 tony, z czego kwota połowowa Japonii 1 900 ton, a Unii Europejskiej 13 000 ton. Wytyczne dotyczące połowów były zaostrzane od 2007 roku w celu zaradzenia zmniejszaniu się liczby osobników tej ryby.

Przyczyną zmiany ma być fakt, że z powodu ograniczeń nałożonych na rybołóstwo populacja tuńczyka odbudowała się. W raporcie komisji poza propozycją zwiększenia kwot znalazł się także dowód na to, że będzie miało to negatywny wpływ na populację. W rozmowie dla dziennika „The Japan Times” Rachel Hopkins, oficer Globalnej Ochrony Tuńczyka stwierdziła:

To zadziwiające i martwiące, że naukowcy przedstawili to zalecenie mimo niepewności.

A także:

Powstaje pytanie, czy istnieje wystarczająca zapora pomiędzy nauką a politycznymi naciskami.

W związku z treścią raportu Japońska Agencja Rybołóstwa planuje poprosić o zwiększenie kwoty połowowej przysługującej Japonii w trakcie spotkania komisji, które ma się odbyć w listopadzie w Maroku. Agencja liczy na to, że wzrost kwoty zmniejszy ceny ryby.

Mieszkańcy Japonii konsumują około 80% tuńczyka błękitnopłetwego, który jest najdroższym gatunkiem tej ryby. Z całkowitej ilości tuńczyka błękitnopłetwego dostępnego na japońskim rynku w 2015 roku, która wyniosła 45 550 ton, atlantycki tuńczyk błękitnopłetwy stanowił 40%. Pozostałe 60% to pacyficzny tuńczyk błękitnopłetwy, którego populacja drastycznie spada z powodu braku ograniczeń połowów.

ŹRÓDŁA

The Japan News
The Japan Times I
The Japan Times II

TAGI:

handel   fauna  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy