Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka KSIĄŻĘ NARUHITO MOŻE WSTĄPIĆ NA TRON JUŻ W KWIETNIU 2019 ROKU

Książę Naruhito wraz z cesarzem Akihito i cesarzową Michiko z wizytą w chramie Komajinja w Hidace; fot. Pool/The Asahi Shimbun

27.10.2017 | 08:08
Opracowanie: Krystian Karolak

Okazuje się, że książę Naruhito ma szansę zasiąść na Chryzantemowym Tronie już 1 kwietnia 2019 roku, o czym donosi jeden z japońskich dzienników powołując się na swoje źródła w rządzie.

Według źródeł rządowych, na które powołuje się dziennik „The Asahi Shimbun”, era Heisei i rządy cesarza Akihito mogą zakończyć się z końcem marca 2019 roku, a książę Naruhito może wstąpić na Chryzantemowy Tron już 1 kwietnia 2019 roku. Brana jest jednak także pod uwagę opcja zakładająca abdykację monarchy pod koniec grudnia 2018 roku i zainicjowanie nowej epoki z początkiem kolejnego roku kalendarzowego. Temu planowi sprzeciwia się jednak Agencja Dworu Cesarskiego, która podkreśla, że powierzenie władzy kolejnej osobie w tym czasie doprowadzi do dodania tego wydarzenia do już pokaźnej liczby ważnych rytuałów zaplanowanych dla rodziny cesarskiej każdej jesieni i zimy. Co więcej, będzie to również pracowity okres chociażby ze względu na organizację ceremonii z okazji 30. rocznicy śmierci cesarza Hirohito przypadającej 7 stycznia 2019 roku.

Jak podaje przedstawiciel biura premiera przywoływany przez dziennik „The Asahi Shimbun”, rząd również skłania się ku wyborze pierwszej opcji „uważnie wsłuchując się w prośbę Agencji, aby wziąć pod uwagę ceremonie, w jakich uczestniczy rodzina cesarska”. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść już w listopadzie bieżącego roku wraz ze zwołaniem przez rząd Rady Dworu Cesarskiego składającej się z członków rodziny cesarskiej, premiera, najważniejszych przedstawicieli parlamentu japońskiego oraz sędziów Sądu Najwyższego.

Przygotowanie nowego prawa umożliwiającego abdykację władcy spowodowane było ogłoszeniem przez cesarza Akihito, w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym w sierpniu zeszłego roku, woli zrezygnowania z pełnionej funkcji. Monarcha tłumaczył swoją decyzję zaawansowanym wiekiem uniemożliwiającym sprawowanie publicznych obowiązków:

Mam już 80 lat i na szczęście jestem dobrego zdrowia. Jednakże, biorąc pod uwagę to, że moje siły witalne słabną z dnia na dzień, martwię się, że trudno będzie mi wypełniać obowiązki symbolu państwa w takim stopniu, jak dotychczas.

Warto podkreślić, że Akihito byłby pierwszym cesarzem od ponad 200 lat, który zstąpi z tronu. Ostatni tego typu przypadek odnotowano w 1817 roku, kiedy swoją abdykację ogłosił cesarz Kōkaku. Dotąd prawo zezwalało na sukcesję dopiero po śmierci władcy. Tymczasem kobiety z rodziny cesarskiej decydujące się wyjść za mąż za mężczyznę z gminu tracą swój status. Zarówno politycy jak i intelektualiści dążą jednak do zmiany prawa, aby umożliwić kobietom wstąpienie na tron. Temu pomysłowi sprzeciwiają się jednak konserwatyści chcący zachować dotychczasowy system dziedziczenia przez męskich potomków rodziny cesarskiej.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Japan Times

TAGI:

cesarz  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy