Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka PREZYDENT TRUMP SPOTKA SIĘ Z CESARZEM?

Abe i Trump w trakcie spotkania w lutym br.; źródło: Yahoo News/ AFP Photo/ Brendan Smialowski

01.11.2017 | 08:06
Opracowanie: Ewelina Turek

W trakcie listopadowej wizyty w Japonii prezydent Trump ma kontynuować „golfową dyplomację”, a także najprawdopodobniej spotka się z cesarzem Akihito. Głównym tematem wizyty ma być Korea Północna.

W dniach 5 i 6 listopada bieżącego roku prezydent Trump ma odwiedzić Japonię w ramach 11-dniowej podróży po Azji. Japonia będzie pierwszym krajem, do którego uda się Trump, aby uwydatnić dobre stosunki pomiędzy dwoma krajami. Według dziennika „Financial Times” w trakcie lutowego spotkania z Trumpem premier Shinzō Abe był najcieplej przywitanym przez amerykańskiego prezydenta gościem. Abe był również pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedził Trump Tower w Nowym Jorku. Tematem przewodnim nadchodzącej wizyty ma być napięta sytuacja w regionie Azji Wschodniej z powodu zagrożenia programem nuklearnym i balistycznym Korei Północnej.

To wspaniała okazja do dyskusji na temat zadań dla międzynarodowej społeczności oraz do pokazania światu, jak silne są więzi sojuszu japońsko-amerykańskiego, gdy sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w regionie, obejmująca Koreę Północną, staje się coraz poważniejsza.

- skomentował szef gabinetu premiera Yoshihide Suga.

Pierwszego dnia pobytu Trumpa w Japonii przywódcy mają odbyć wycieczkę na pole golfowe, gdzie zagrają z jednym z najlepszych golfistów na świecie, Hidekim Matsuyamą. Premier Abe zaznacza jednak, że jego umiętności w grze w golfa nie dorównują prezydentowi Trumpowi.

Zapytany o stosowność tego planu, Suga powiedział:

Sytuacja jest bardzo poważna, ale pogłębianie przyjaźni w trakcie podejmowania kroków w celu zarządzenia kryzysem także jest dość istotne.

Według amerykańskich i japońskich źródeł w planie na drugi dzień wizyty znalazło się również pierwsze spotkanie Trumpa z cesarzem Akihito. W ciągu swojej 8-letniej kadencji poprzedni prezydent USA, Barack Obama, spotkał się z cesarzem dwa razy. Jednakże Biały Dom ogłosił tylko, że Trump odwiedzi japońskich i amerykańskich wojskowych, a także rodziny osób porwanych przez Koreę Północną, nie informując o potencjalnym spotkaniu z cesarzem. Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również nic nie wspomniało na temat ewentualnego spotkania, mówiąc, że plan wizyty nadal jest układany.

ŹRÓDŁA

Financial Times
Japan Today

TAGI:

Abe   USA  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy