Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Społeczeństwo DZIENNIKARKA BĘDĄCA OFIARĄ GWAŁTU WALCZY O LEPSZE JUTRO

Shiori Itō podczas konferencji; źródło: Ouest France

03.11.2017 | 14:28
Opracowanie: Mateusz Chrzczonowski

Shiori Itō – ofiara gwałtu, podczas promocji książki „The Black Box”, w której opisuje swoje doświadczenia, wzywa do debaty na temat przemocy na tle seksualnym w Japonii.

W kwietniu 2015 roku Shiori Itō w zawiadomieniu złożonym na policji zeznała, że została zgwałcona. W maju tego samego roku w publicznym oświadczeniu podała, że napastnikiem był Noriyuki Yamaguchi, dziennikarz Tokyo Broadcasting System (TBS) oraz bliski przyjaciel i biograf premiera Shinzō Abe. Jak twierdzi Itō, miało to miejsce po spotkaniu w sprawie jej zatrudnienia, na którym spożywali alkohol. Policja wszczęła więc postępowanie w sprawie napaści seksualnej w sytuacji odurzenia ofiary, a oskarżenie przekazano do prokuratury.

W lipcu 2016 roku sprawa została jednak odrzucona z powodu niewystarczających dowodów. W maju bieżącego roku Itō złożyła odwołanie, lecz we wrześniu zostało odrzucone. Potem sam oskarżony publicznie oświadczył, że jest niewinny oraz że rozważa wniesienie oskarżenia z powodu naruszenia jego dobrego wizerunku.

Podczas konferencji 24 października tego roku, gdzie Itō promowała swoją książkę „The Black Box”, po raz pierwszy ujawniła swoją tożsamość – wcześniej ukrywała nazwisko, aby chronić swoją rodzinę. W trakcie spotkania opowiadała o własnych przeżyciach, które spisała w książce oraz wzywała do gruntownego przeglądu prawa karnego dotyczącego napaści na tle seksualnym, aby poszkodowani mogli łatwiej dociekać sprawiedliwości. Jej zdaniem ustawa z lipca tego roku, która m.in. zwiększa karę minimalną z trzech do pięciu lat za takie przestępstwa (pierwsza zmiana od 110 lat), jest dobrym początkiem, lecz wymaga kolejnych ruchów w tym kierunku.

Według Itō najtrudniejsza do zmiany jest jednak japońska mentalność dotycząca postrzegania przestępstw seksualnych:

Po zdarzeniu starałam się szukać pomocy w szpitalu, centrum pomocy ofiarom gwałtu, a nawet na policji, ale nikt nie potrafił mi pomóc […]. Policja nie chciała pozwolić mi złożyć dokumentów [ze sprawy]. Powiedzieli: „To dzieje się często. Trudno jest badać przestępstwa seksualne”. Musiałam naprawdę zachęcać ich do przeprowadzenia dochodzenia i zebrania dowodów.

Dziennikarka zwraca również uwagę na problem w postrzeganiu przez Japończyków różnicy między seksem za zgodą a bez niej. W swojej książce przywołuje badania telewizji NHK. Według nich dla respondentów równoznaczne ze zgodą jest: jedzenie sam na sam – dla 11%, skąpy ubiór – dla 23%, picie sam na sam – dla 27%, a upijanie się – dla 35%.

Czarna skrzynka („The Black Box”) w terminologii używanej przez policję oznacza sprawy, które nigdy nie zostały zakończone. Głównym powodem takiego stanu rzeczy w przypadku gwałtów jest przeważnie brak dowodów, gdyż wiele osób poszkodowanych boi się reakcji społeczeństwa i nie składa aktów oskarżenia. Ich obawy nie są bezpodstawne, co Itō udowadnia na własnym przykładzie. Jak opowiadała, po jej publicznym oświadczeniu największa krytyka nie spadła na napastnika, lecz na nią za obnoszenie się z takimi sprawami przed innymi ludźmi.

Według danych japońskiego ministerstwa sprawiedliwości z 2012 roku w ciągu pięciu lat zaledwie 18,5 % przypadków napaści na tle seksualnym zostało zgłoszonych na policję. Shiori Itō ma nadzieję, że takie akcje jak jej przyczynią się do poprawy tej sytuacji.

ŹRÓDŁA

The Asahi Shimbun
The Daily Beast

TAGI:

kobiety  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy