Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Technika WIRTUALNY CHŁOPIEC OFICJALNYM MIESZKAŃCEM SHIBUI

Dokument potwierdzający status mieszkańca bota; źródło: DailyMail

11.11.2017 | 08:00
Opracowanie: Agnieszka Brzozowska

Mirai Shibuya to pierwszy w Japonii bot, który uzyskał status mieszkańca istniejącego realnie miejsca.

4 listopada 2017 roku władze tokijskiej dzielnicy Shibuya oficjalnie przyznały status mieszkańca botowi, który istnieje tylko za pośrednictwem komunikatora LINE. Fakt ten potwierdzony został za pomocą oficjalnie sporządzonego certyfikatu. Mirai Shibuya to sztuczna inteligencja, której personalizacją jest 7-letni chłopiec chodzący do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Oprogramowanie, za pomocą którego działa, stworzone zostało przez firmę Microsoft. Według przedstawicieli dzielnicy Shibuya:

Do jego zainteresowań należą robienie zdjęć i obserwowanie ludzi. Uwielbia też rozmawiać z ludźmi... Rozmawiajcie z nim o wszystkim.

Władze dzielnicy mają nadzieję, że funkcjonowanie bota pozwoli im ocieplić swój wizerunek i uzyskać przychylność mieszkańców.

Według dziennika „Japan Today” jest to pierwszy przypadek w Japonii, gdy sztucznej inteligencji przyznany został status mieszkańca realnie istniejącej lokalizacji. Decyzja władz Shibui zbiegła się w czasie z informacją o nadaniu obywatelstwa pierwszemu robotowi. 25 października br., podczas panelu dyskusyjnego Future Investment Initiative, ogłoszono, że android o imieniu Sophia uzyskał status obywatela Arabii Saudyjskiej.

Jak podaje dziennik „Newsweek”, zarówno Mirai, jak i Sophia nie są samoświadomymi formami sztucznej inteligencji. Ich możliwości poznawcze są ograniczone w porównaniu do ludzkich. Ostatnie doniesienia kognitywistów na łamach prestiżowego czasopisma „Science” wskazują na to, że ze względu na całkowicie obliczeniowy charakter ludzkiej świadomości istnieje szansa, że w przyszłości uda się stworzyć bazującą na algorytmach samoświadomą sztuczną inteligencję.

Android Sophia podczas wystąpienia na Future Investment Initiative; źródło: kresy.pl

ŹRÓDŁA

Japan Today
Dezeen
Newsweek

TAGI:

technologia   roboty  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

10 lat z Kaną Nishino

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy