Cała Japonia w jednym miejscu!
Najświeższe wiadomości, artykuły i ciekawostki

ISSN 2450-3193

Polityka ABE I PUTIN O KURYLACH I KOREI PÓŁNOCNEJ

Premier Shinzō Abe i prezydent Władimir Putin podczas rozmów; źródło: The Mainichi

17.11.2017 | 15:44
Opracowanie: Ewa Kubasik

W wietnamskim Đà Nẵng przywódcy Japonii i Rosji rozmawiali o dążeniach do podpisania traktatu pokojowego, a także o konieczności większego zaangażowania się Moskwy w kwestię Pjongjangu.

Poza trwającymi około godziny oficjalnymi rozmowami, Abe i Putin dyskutowali też, jak podaje rządowy urzędnik, przez około 15 minut jedynie w obecności tłumaczy. Zgodnie ze słowami zastępcy szefa gabinetu premiera, Kōtarō Nogamiego, Abe poprosił prezydenta Rosji o większe uczestnictwo w rozwiązywaniu problemu, jakim jest program atomowy Korei Północnej. Putin zgodził się na bliższą współpracę nad powstrzymaniem tego programu oraz na rygorystyczne stosowanie sankcji wobec Pjongjangu.

Ponadto, jak przekazał japoński premier, Putin zgodził się na przygotowania do wspólnych programów gospodarczych, które mają być rozwijane na spornej części Kuryli. Wyspy te są powodem, dla którego Rosja i Japonia do dzisiaj nie mają podpisanego traktatu pokojowego kończącego II wojnę światową. Na spotkaniu z prasą Abe stwierdził:

Będziemy postępować krok po kroku w kierunku rozwiązania problemu dotyczącego suwerenności czterech wysp [na terytoriach północnych] i zawarcia traktatu pokojowego.

Z kolei rosyjski prezydent zauważył, że są pewne aspekty sporu, którymi można zająć się już teraz, jak na przykład łatwiejsze uzyskanie wiz dla obywateli Japonii chcących odwiedzić wyspy. Jednakże, aby doszło do podpisania traktatu, jeszcze wiele zostało do zrobienia. Zdaniem Rosji trzeba rozważyć, jaki wpływ na traktat mogłyby mieć sojusze zawarte przez Japonię. W szczególności chodzi tu o relacje ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Japonia ma wieloletni sojusz obronny. Zdaniem władz na Kremlu amerykańskie siły zbrojne mogą operować zbyt blisko rosyjskich granic.

ŹRÓDŁA

The Mainichi
The Japan News
Reuters

TAGI:

Abe   Korea   Rosja  

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PATRONUJEMY

PARTNERZY

Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy
Partnerzy